Amerikan Hükümeti, Toplu Katliamları Engellemek İçin Akıllı Cihazlardan Veri Toplamayı Planlıyor

Toplu katliamlara bir dur demek isteyen Beyaz Saray silahlanma konusunda reforma gitmeyi düşünmezken, akıllı cihazlardan veri toplanarak nörodavranışsal hareketleri mercek altına almak istiyor.

Yaşanan her toplu katliam sonrasında silahlanmanın kontrol altına alınması gerektiğini savunan yasa düzenleyiciler ve halkın tepkilerine rağmen genellikle video oyunları suçlayan ve esas konudan uzaklaşan Amerikan Hükümeti yeni bir uygulamaya geçiş yapmak üzere.

Washington Post tarafından yapılan habere göre Beyaz Saray yetkilileri halkın akıl sağlığını ölçümlemek için nörodavranışsal hareketleri veri ile takip edecek. Ancak bu uygulama daha şimdiden büyük tepki toplamış durumda. Pentagon’un araştırma & geliştirme kolu DARPA’nın uzantısı olması planlanan HARPA, aralarında Apple Watch, Fitbits, Amazon Echos ve Google Homes gibi akıllı cihazlardan veri toplayarak nörodavranışsal hareketleri takip altına alacak ve şüpheli durumlara şiddete dönüşmeden müdahale edecek. Bu veriler aracılığıyla oluşturulacak yapay zeka, akıl sağlığı hareketliliğinde yaşanan şiddete dönük eğilimleri fark ederek uyarıda bulunacak.

Aslında bu program 2017’den bu yana Amerikan Hükümeti’nin gündemindeymiş, ancak son olarak El Paso, Teksas ve Dayton, Ohio’da yaşanan silahlı saldırıların ardından süreç hızlandırılmış.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp, Sağlık ve Toplum Bölümü başkanı Jonathan Metzl, böyle bir uygulamanın negatif sonuçlar doğurabileceğini, seyahat ve çalışma gibi hakların kısıtlanabileceğini dile getirdi. Akıl sağlığı olan her insanın mikro çiplerle takip edilebileceğini dile getiren Meltz, silah yasalarında reform olmadıkça toplu katliamların önüne geçilemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Gizmodo

Total
1
Shares
Önceki haber

Twitter CEO’sunun Twitter Hesabı Hacklendi

Sonraki haber

Amerika – Çin Arasında Yaşanan Ticaret Savaşının Faturası 10 Milyar Dolar

İlginizi çekebilir

Spor Güvenliği Teknolojileri Kulüp ve Taraftar Bağını Güçlendiriyor

Güvenlik teknolojileri ile donatılan stadyum ve salonlara olan ilgi arttı. Bu sayede aileler, stadyumlara ve salonlara gönül rahatlığı ile maç izlemeye gidebiliyor. Sensormatic, sunduğu yüksek çözünürlüklü kameralar, akıllı video yönetim sistemi ve isteğe bağlı olarak entegre edilebilen yüz tanıma teknolojisi, yangın algılama ve sesli anons sistemleriyle stadyum ve salon güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor.
Devamını oku