Amerika’nın Büyük Veri Sağlayıcılarından Birisi Ransomware Saldırısına Uğradı

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük veri sağlayıcılarından biri olan CyrusOne’ın sistemleri hackerlar tarafından kilitlendi.

Sisteme yerleştirilen bir uygulama ile verileri şifreleyip, bu verilere ulaşabilemek için para talep eden saldırılar gün geçtikçe daha fazla gerçekleşmeye başladı. Bu saldırıların son kurbanı ise, Amerika’da hizmet veren veri sağlayıcı CyrusOne oldu.

ZDNet’in haberine göre, CyrusOne dün gerçekleşen bir saldırı sonucunda sistemlerine erişimini kaybetti ve güvenlik güçleri ile birlikte durumu çözmeye çalışıyor. 

REcil (Sodinokibi) isimli ransomware uygulaması aracılığıyla gerçekleşen saldırı sonrasında, bir yandan durumu çözmeye çalışan CyrusOne diğer yandan da kullanıcılarının kayıp verilerini yedek dosyalardan geri getirmek için uğraşıyor.

CyrusOne saldırının resmi duyurusunu henüz yapmadı. Konu hakkında herhangi bir yorum istendiğinde de cevap alınamadı. 

Finansal işler ile uğraşan FIA Tech adındaki firma, veri sağlayıcı sunucularının sorunlarından dolayı müşterilerine hizmet sağlanamayacağını duyurdu. FIA Tech hangi veri sağlayıcı ile çalıştığını söylemese de, ufak bir araştırmanın arıdan CyrusOne ile çalıştığı görülebiliyor. Müşterilere gönderilen mesaj “Yapılan saldırının amacının veri sağlayıcımızın çalışmalarını engellemek ve onlardan para almak olduğunu biliyoruz.” şeklinde devam ediyor.

ZDNet’in kaynaklarından edinilen bilgiye göre CyrusOne’ın bütün sunucuları bu durumdan etkilenmiş durumda değil. Fakat sunucuların ve kullanıcı verilerinin geri getirilmesi uzun bir süreç. Ayrıca firmanın istenilen parayı kesinlikle ödemeyeceği söyleniyor.

Asya, Avrupa ve Amerika üzerinde 45 farklı veri merkezi bulunan CyrusOne, binlerce müşteriye hizmet veriyor. Saldırganların CyrusOne’a gönderdiği fidye mektubu da ZDNet tarafından bulunmuş.

Total
1
Shares
Önceki haber

Ford Araçların Yapımında McDonald’s Kahve Atıkları Kullanılacak

Sonraki haber

Uçan Otomobil PAL-V Pioneer Tanıtıldı

İlginizi çekebilir