Android ve iOS İşletim Sistemi Arasındaki Farklar

Konuk yazarımız Arda Meriç, Android ve iOS işletim sistemleri arasındaki farklar nelerdir, işletim sistemi tercih ederken nelere dikkat edilmedilir gibi konuları, Teknotorite okuyucuları için ele alıyor.

Bu makalemde, akıllı telefon kullanıcılarının uzun zamandır en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan işletim sistemi ve arasındaki farklara Teknotorite okurları için özel olarak değiniyor olacağım.

Birçok kullanıcının kafasında oluşan sorulara cevap olacak olan yazımda iki işletim sistemi arasındaki temel ve önemli farklara değineceğim.

İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR?

İki işletim sistemi arasındaki farklara değinmeden önce işletim sisteminin ne olduğunu sizlere kısaca aktarmak istiyorum. İşletim sistemi, donanım ile kullanıcı arasındaki iletişimi sağlayan program olarak adlandırılabilir. Basit bir mantık ile düşünecek olursak, ekrana basarak yapmak istediğiniz işlemi donanıma iletmektedir.

YAZILIM DİLİNDE ANDROID VE IOS FARKI

İki işletim sisteminin ana farklılıkları yazıldıkları bilgisayar dillerinden gelmektedir.

iOS işletim sistemi swift diliyle yazılmıştır. Swift dili ise yine Apple tarafından geliştirilerek objective-c üzerine kurulmuştur. Android işletim sistemi ise java tabanlı olarak kurulmuştur.

IOS NEDEN OBJECTIVE-C DİLİNİ TERCİH EDİYOR?

C dili olarak adlandırabileceğimiz objective-c dili düşük seviye programlama dilidir ve donanı- ma daha yakındır. Bu sebeple de programcısından daha yüksek donanım bilgisi talep eder. Bu dilin özelliklerinden bir tanesi donanıma yakın olmasından dolayı esnekliğinin az olmasıdır. Konuyu açmak gerekirse, bu dille yazılmış olan program, farklı bir donanım üzerinde çalışmayabilir. iOS cihazlarının birbiriyle benzer donanıma sahip olmasının sebebi de budur. Bu sebeple iOS işletim sistemini Apple dışında cihazlarda göremezsiniz. Çünkü Apple çok ince bir çalışma sonrasında piyasaya sürülmektedir ve Apple’ın başka işletim sistemleriyle bağlantıya izin vermemesi de bu yüzdendir.

APPLE NEDEN YAZILIMSAL OLARAK BU DİLİ TERCİH EDİYOR

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Donanıma oldukça yakın olması sebebiyle diğer programlama dillerinin erişemeyeceği bir hız kazandırıyor. Bu sebeple de düşük donanım kullanmasına rağmen Apple diğer işletim sistemi kullanan cihazlara göre daha stabil

ve hızlı çalışabiliyor. Örnek vermek gerekirse, diğer işletim sistemli cihazların 8 GB

Ram ile yaptığı işlemleri, Apple cihazları 2 GB Ram ile rahatlıkla yapabilir ve daha yavaş işlemci kullanmasına rağmen daha iyi sonuç alabilir. Daha düşük performanslı işlemci kullanması sebebiyle de pil performansı aynı oranda artış göstermektedir.

ANDROID JAVA İLE YAZILMIŞTIR

Java dili makine üzerinde çalışmamaktadır ve mantık olarak makine üzerine sanal bir makine kurar. Java yazılımlarının çalıştığı sanal makine hep aynıdır ve dolayısıyla farklı bir donanımda yazılmış bir java yazılımı diğerinde de sorun çıkarmadan çalışabilmektedir. Bu sebeple Android işletim sistemini farklı cihazlarda ve farklı donanımlarda görebilmekteyiz. Daha esnek olmasının en büyük sebebi makineyle sorun yaşamamasıdır. Bu sayede, hafıza kartı takabilir, bilgisayara herhangi ek programa ihtiyaç duymadan bağlayabilir, farklı aksesuarları kullanabilirsiniz. Bu sebeple Android kullanan cihazlar daha güçlü donanıma ihtiyaç duyar ve bu da enerji tüketimini arttırmasına paralel olarak pil ömrünü azaltır.

PEKİ YAZILIM DİLİ DIŞINDA, TÜKETİCİLERİN KULLANIMINDAKİ FARKLILIKLARI NELERDİR?

iOS işletim sistemi kullanıcısı; iOS ile donanım yolunu kullanırken, android işletim sistemi kullanıcısı; Android-java sanal makine ile donanım yolunu kullanır. Android’in izlediği yol daha uzun olduğu için daha güçlü bir donanıma ihtiyaç duyar ve iOS’dan daha yavaş çalışır. Bunun yanında sanal makine üzerinde çalışması sebebiyle kullanım sırasında daha esnektir.

HANGİ İŞLETİM SİSTEMİ TERCİH EDİLMELİ?

iOS; Akıllı telefon kullanırken, telefonunuzu çok fazla kurcalamıyor ve kişiselleştirmiyor, stabil çalışmasını, güvenliğinin tam olmasını, yazılım güncellemelerini zamanında ve hemen almasını, kolay bozulmamasını, istediğiniz işi hızlı bir şekilde çözmesini, uygulama mağazasının güvenilir olmasını istiyor ve buna karşın ek hafıza kartına ihtiyaç duymam, bilgisayara ek yazılım kullanarak bağlayabilirim, farklı aksesuarların hepsini kullanmasam da olur, uygulamaları sadece uygulama mağazasından indirmem benim için sorun teşkil etmez diye düşünüyorsanız tercihiniz iOS işletim sistemli bir cihaz olabilir.

ANDROID; Akıllı telefon kullanırken özgür olmalıyım, ek hafıza kartına ihtiyaç duyabilirim, bilgisayarıma ek yazılıma ihtiyaç duymadan bağlamalıyım, farklı aksesuarları kullanabilmeliyim, uygulamaları mevcut uygulama mağazası haricinde dosya olarak da telefonuma yükleyebilmeliyim diyor ve tüm bunlara karşın telefonunuzun güvenliğinden, hızlı yazılım güncellemesinden, stabilite ve pil ömründen feragat edebilirim diyorsanız, Android işletim sistemli bir cihazı seçebilirsiniz.

DONANIM VE DİĞER ÖZELLİKLER

Yukarıda aktardığım bilgiler ışığında, telefonların işlemci hızı, ram ve hafıza büyüklüklerini kıyaslayarak tercihinizi belirlemek yerine, ilk olarak işletim sistemlerini göz önüne almanızı ve akıllı telefon alırken donanım özelliklerinden önce, size uygun olan işletim sistemine karar vermenizin çok daha önemli bir tercih olacağını özellikle belirtmek isterim.

Siz değerli Teknotorite okurlarının yeni yılını bir defa daha içtenlikle kutlarken bir sonraki makalemde yeniden görüşmek üzere sizlere sevgilerimi iletiyorum.

Teknolojiyi merak edin, öğrenin ve kullanın…

Kaleme alan
Arda Meriç
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Arda Meriç