Apple Artık Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında 1.2 trilyon dolar değeriyle birinci sırada olan Apple, yerini Saudi Aramco şirketine kaptırdı.

Suudi Arabistan’da bulunan petrol şirketi Aramco, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen ilk halka arzı ile birlikte, hisse başı değer iki gün üst üste yüzde 10 artış göstererek 10,32 dolara fırladı. Bu sayede petrol üreticisi 2 trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket olarak Apple’ı yerinden etti.

Suudi borsası Tadawul’da işlem görmeye başlayan Saudi Aramco yaklaşık 300 milyar dolar gelir elde etti. Halka arzı yönetmek ile görevli Samba Capital şirketi, hissedarların yüzde 97’sinin ülke içerisinde bulunduğunu açıkladı. Kurumsal yatırımcılara satılan hisselerin en az yüzde 75’i Suudi şirketlere, devlet kurumlarına ve fonlara gitti.

Şirketin özelleştirilmeye başlanması 2016 yılında başladı. İLk olarak kısmi özelleştirmeye giden şirket, 3 yıl içerisinde 2 trilyon dolar değere ulaştı. Aramco dünyanın en büyük ham petrol ihracatı yapan ülkesi olan Suudi Arabistan’daki en önemli isim olsa da, analistler şirketin değerinin düşeceğini ön görüyorlar. Bunun sebebi olarak ise şirketin değerinin ani bir şekilde yükselmesi ve dünya genelindeki petrol fiyatlarının düşmeye başlaması gösteriliyor. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Danimarka Yapay Rüzgar Adası İnşa Edecek

Sonraki haber

2019 Yılının En İyi Oyunları Seçildi

İlginizi çekebilir