Apple Avrupa Birliğinin Tek Tip Giriş Dayatmasının Yenilikleri Durduracağını Söylüyor

Apple, Avrupa Birliği’nin tek tip şarj girişi fikrine hala sıcak bakmıyor. Tek tip dayatmasının yenilikçiliğin önüne geçtiğini söylüyor.

Avrupa Birliği son 10 yıldır akıllı cihazların tek tip şarj girişine sahip olması yönünde çalışmalar yürütüyor. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar sayesinde piyasada 3 farklı şarj girişi kalması sağlansa da, parlamento bu sayının bire inmesini istiyor. Apple ise bu konuya itiraz ediyor.

Avrupa Parlamentosu’nun baskı seviyesine varan çalışmaları, bütün akıllı cihazların USB-C girişini kullanması yönünde. Cihazlarının çoğunda Lightning girişini kullanan Apple ise bu çalışmanın faydadan çok zarar getireceğini söylüyor. 

Şirket konu hakkındaki itirazında, tek tip dayatmasının yenilikçiliği öldürdüğünü söylüyor. Apple’ın inovasyonu temsil ettiğini ve müşterilerinin en iyi deneyimi yaşamaları için çalıştığını söyleyen şirket, bu dayatmanın yenilikçiliğin önüne konulmuş büyük bir engel olduğu düşüncesinde. 

Avrupa Birliği’nin tek tip kablo kullanımına dair çalışmalarının en büyük sebep, doğada oluşan atıklar olarak gösteriliyor. Farklı tipte girişler hem üçüncü parti üreticilerin maliyetini arttırıyor hem de belli bir süre sonra işlevini yitiren kablolar doğada atık miktarını arttırıyor. Şu an piyasada 1 milyardan fazla Lightning girişli cihaz olduğunu söyleyen Apple ise, bu değişimin daha fazla atığa sebep olarak, herkese zarar vereceğini söylüyor.

Apple tarafından yapılan açıklama “Komisyonun, endüstrinin gelişmesini kısıtlayan ve kullanıcılara yeni teknolojiler getirmesini engelleyen adımlar atmadan bir çözüm bulacağını umuyoruz.” şeklinde sona eriyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite