Apple Çin’in Baskısıyla Bir Uygulamayı App Store’dan Kaldırdı

Hong Kong bir süredir Çin’e karşı yapılan protestoların merkezi haline geldi. Polis ve eylemciler arasındaki etkileşim zaman zaman şiddetli hale de gelebiliyor. Bu yüzden protestocular polisten uzak durmak için internet üzerinden haberleşiyorlar. 

HKmap.live isimli uygulama protestocuların polisin hareketlerinden haberdar olmasını sağlıyor. Diğer kullanıcıların girdiği bilgileri derleyip, harita üzerinde polisin yoğun olduğu bölgeleri işaretleyen uygulama kısa bir süre önce Google Play ve App Store üzerinden yayınlanmıştı.  

HKmap.live’ın App Store macerası, daha en başından reddedilmesi ile başladı. Geliştiricilerden gelen bilgiye göre uygulama “yasal olmayan faaliyetlere destek olma ve teşvik etme” sebebiyle reddedilmişti. Kısa bir süre sonra ise, onaylanarak, iOS kullanıcılarının hizmetine sunuldu. 

Uygulamanın App Store’da yayınlanması üzerine Çin tarafından yapılan baskılar, Apple’ın geri adım atmasına sebep olmuş gözüküyor. Uygulama, Apple tarafından yapılan bir açıklama ile birlikte kaldırıldı. 

“App Store’un güvenli uygulamalara ev sahipliği yapan güvenilir bir yer olmasını planladık. HKmap.live ise Hong Kong’un sakinleri ile kanun uygulayıcılarını tehlikeye sokacak şekilde kullanılıyor. Birçok kullanıcının şikâyeti sonucu yaptığımız araştırmalar, bu uygulamanın kamu güvenliğini tehdit etmek için kullanıldığını gösteriyor.” 

Konu ile ilgili HKmap.live geliştiricilerinin açıklaması ise “Apple’ın sunduğu suçlamalara dair herhangi bir kanıtı olmadığı, uygulamanın hiçbir suç faaliyetine karışmadığı” oldu. “Uygulamanın bilgileri Facebook ve Telegram gibi diğer uygulamalardan gelen verilerden derleniyor.”  

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin sunduğu, suçluların yargılanmak amacıyla Çin’e iadesini kolaylaştıran bir yasa tasarısı ile başlayan protestolar, polis şiddeti ve yeni reform talepleriyle devam ediyor. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Alternatif Et Girişimlerine Örnekler

Sonraki haber

Donald Trump Twitch Kanalı Açtı

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin En Büyük e-Spor Etkinliği İstanbul Tavla Turnuvası’nda 50 Bin TL’lik Ödülü Kim Kazanacak?

Guinness Dünya Rekorları kıran Türkiye’nin en büyük e-spor etkinliği İstanbul Tavla Turnuvası 10 Nisan’da başlıyor. Geçen yıl 76 ülkeden 21.940 tavla severin katılımıyla Guinness Dünya Rekorları Kitabına giren turnuvanın bu yıl daha büyük ilgi görmesi bekleniyor. Sokak hayvanları yararına düzenlenen ve sosyal sorumluluk keyfinin heyecan dolu saatlerle birleşeceği turnuvanın birincisi 50 bin TL ödül kazanacak.
Devamını oku