Apple, Dijital Reklamcılıkta Köklü Değişikliklere Yol Açacak Gizlilik Özelliklerini Erteledi

iOS 14 güncellemesi ile yayına alınması beklenen ve reklam için kullanıcı veri takibini kısıtlayan özellikler 2021 yılı başına ertelendi.

Teknoloji devi Apple yaptığı açıklamada uygulama geliştiricilerine gerçekleşecek yeniliklerle alakalı olarak gerekli değişiklikleri sağlamaları amacıyla süre tanımak için bir ertelemeye gittiklerini belirtti. Yeni politikaların uygulanacağı kesin tarihin ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor.

Birkaç hafta sonra yayınlanması planlanan iOS 14 güncellemesi,  her iPhone ve iPad’e ayrıca atanan cihaz tanımlayıcıları (IDFA – Reklamverenler için Tanımlayıcı) kodlarına üçüncü taraf uygulamaların erişimlerini kısıtlayacak. Bu kodlar sayesinde üçüncü taraf uygulamalar, diğer uygulamalar ve web sitelerinde etkinlikleri izleyebiliyorlardı. Ancak güncelleme sonrasında uygulamalar bu benzersiz kimliklerin kullanılması için cihaz sahibinden izin istemek zorunda kalacak.

Apple’ın gizlilik merkezli özelliği kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanırken, reklam şirketleri kullanıcılara hedefli reklam sunmayı zorlaştıracağı için eleştirilerde bulunmuştu.

Geçtiğimiz hafta Facebook reklam yayıncılarını uyarmış ve değişikliğin sosyal medya platformunun üçüncü taraf uygulamalara sunduğu reklam hizmeti olan Audience Network’ü etkisiz hale getireceği ve bunun da reklam gelirlerinin kaybedilmesine yol açacağını belirtmişti.

Apple’ın IDFA kodları üzerinde yaptığı bu değişiklik son yollarda gerçekleştirdiği en agresif atılımlardan birisi olarak yorumlanıyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite