Apple, Google ve Microsoft Hastaların Sağlık Kayıtlarına Dijital Erişim İçin Birlikte Çalışacak

Teknoloji firmaları ve sağlık hizmetleri sektörü, sağlık verileri toplama standartdı Blue Button 2.0’ı uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

Apple, Google, Amazon ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinden temsilciler, tüketilcilere tıbbi bilgilere daha kolay erişmelerini sağlamak için sağlık sigortası şirketleri ve hastanelerle bir araya geldi.

CARIN Blue Button API olarak isimlendirilen veri modeli sağlık testleri, doktorların gerçekleştirdiği ziyaretler ve tıbbi prosedürleri içeren verilerin paylaşılması için bir standart olarak olarak kabul edilecek.

Uygulama, hastalara yönelik sağlık bilgisi alışverişi üzere kurulmuş bir sağlık ve teknoloji şirketleri koalisyonu olan CARIN Alliance tarafından geliştirildi ve sağlık planlama örgütlerinin de onay verdiği 240’tan fazla veri içeriyor.

Apple, Google ve Microsoft’un kendi işletim sistemlerinde sağlık verilerine yönelik uygulamalara sahipler ancak veri toplamada standart bir modelin olmaması, klinik verilere farklı platformlardan erişimi zorlu bir sürece sokuyordu. Örneğin Apple, Amerika’da bazı hastanelerle ortaklığa giderek iPhone, iPod ve iPad’lerde bulunan sağlık uygulaması aracılığıyla aşılamalar, laboratuvar sonuçları, ilaçlar ve hayati maddeler gibi önemli verilerin kullanıcılar tarafından görüntülenmesine imkan tanıyor. Microsoft ise HealthVault isimli uygulamasıyla sağlık ve egzersiz verilerini sisteminde barındırıyor.

Blue Button 2.0 standardı bu verilerin önemini bir kaç adım ileriye taşıyacak. Nitekim kullanıcılar sağlık verilerine nereden erişirse erişsinler, kendileri için en önemli bilgileri görüntüleyebilecekler.

Şu an için Amerika için standart olarak kabul edilen Blue Button 2.0’ın benzer şekilde diğer ülkelerde de kullanılması planlanıyor.

Total
31
Shares
Önceki haber

Google, Android Uygulamaları ve Oyunları için Premium Üyelik Testine Başladı

Sonraki haber

Beğeni Uğruna Mahremiyetten Vazgeçmek

İlginizi çekebilir

Müşteriler İnovasyonun Yeni Önderleri

2019 yılında firmaların başarısı, ürün ve hizmetleri hakkında yapılan kullanıcı yorumlarıyla ölçülüyor. Tüketiciler, fikirlerine önem veren ve onları önemseyen şirketleri tercih ediyor. Aldığı yorumlarla dünyanın en büyük online alışveriş platformu olan Amazon’da kendi klasmanında birinci sıraya yükselen Anker, yöneticilere “Başarılı iletişim nasıl elde edilir?” sorusunun cevabını veriyor.
Devamını oku