Apple, Güvenlik Açığı Sebebiyle Walkie-Talkie Uygulamasını Engelledi

Apple Watch’ın Walkie-Talkie uygulamasında yer alan bir güvenlik zaafı, bir başka kişinin iPhone görüşmelerini izinsiz dinlemesine sebep oluyor.

Apple Watch’ın iki kişi arasında bas-konuş tarzı sesli iletişimi mümkün kılan uygulaması Walkie-Talkie bir süreliğine engellendi. Apple yaptığı açıklamada uygulamada yer alan bir açık, bir başka iPhone kullanıcısının konuşmalarını rızası olmadan dinlenebilmesine sebep oluyor. Müşterilerinden özür dileyen firma bu açığı en kısa sürede giderdikten sonra uygulamayı tekrar yayına alacaklarını dile getirdi. Şu an Walkie-Talkie özelliğine erişilebiliyor fakat özelliği kullanamıyorsunuz.

Bu yılın başında Apple’ın bir başka iletişim uygulaması olan FaceTime’da kişinin gelen çağrıyı kabul etmeden grup konuşmalarını dinleyebilmesine sebep olan bir hata keşfedilmişti. Hatayı keşfeden Grant Thompson isimli genç “hata avı ödülü” programı kapsamında ödüllendirilmişti.

Bugün Apple sessiz sedasız bir şekilde Mac cihazlardan Zoom isimli konferans uygulamasını kaldırdı. Zoom uygulaması da izin olmaksızın kontaktaki kişilerin aktif çağrılara eklenmesine sebep oluyordu.

Apple tarafından yayınlanan raporda şu ana kadar Walkie-Talkie’deki bu açığı kullanarak yaşanmış bir dinleme vakası görülmediğinin altı çizilmiş durumda.

Total
0
Shares
Önceki haber

Android Cihazlardaki Kötü Amaçlı Yazılım Yasal Uygulamaları Sahteleriyle Değiştiriyor

Sonraki haber

Nintendo Switch Lite Duyuruldu

İlginizi çekebilir

Yapay Zeka İle Geleceğin Yazılım Testine Hazırlan!

Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından hayata geçirilen Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük yazılım test etkinliği olan Uluslararası TestIstanbul Konferansı, bu yıl 11’inci kez “Test ve Test Otomasyonunda Robotik Süreç Otomasyonu” ana temasıyla gerçekleştiriliyor. 8 Ekim 2020 tarihinde online olarak hayata geçirilecek olan konferans, çok sayıda konuşmacı ve katılımcıya ev sahipliği yapacak. Dünyanın dört bir yanından katılacak 6 keynote ve 30 konuşmacı 25’in üzerinde oturumda sektör profesyonelleriyle buluşacak.
Devamını oku