Apple, Intel’in Kablosuz Modem İşini 1 Milyar Dolara Satın Alıyor

Apple kendi ürünleri için modem geliştirme işini şirket içine taşıyor.

Apple, Intel’in akıllı telefon modem işini satın alacağını duyurdu. Yıl sonu tamamlanacak satın alma işlemi sonrasında 2.200 Intel çalışanı Apple çatısı altında çalışmaya devam edecek.

Intel bu satın almayla birlikte modem üretme işinden tamamen ayrılmayacak. Firma PC’ler, otonom araçlar, nesnelerin interneti ve benzeri teknolojilerde modem üretimine devam edecek. Intel CEO’su Bob Swan satın almanın, şirketin doğrudan 5G teknolojisine odaklanmasını sağlayacağını dile getirdi.

Satın almayla birlikte Apple’ın akıllı telefonlarında 5G modemler için Qualcomm teknolojisine ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyor. Apple ve Qualcomm uzun süredir lisans sorunları sebebiyle yasal bir mücadele içindeydi. İki tarafın anlaşmasının hemen ardından Intel vakit kaybetmeden satın alma duyurusunu gerçekleştirdi. Analistlere göre Appe’ın kendi modemleri 3 yıl içerisinde mobil cihazlarda kendini gösterecek.

Kendi modemlerini üretiyor olması Apple’a çok önemli avantajlar sağlayacak. Şirketin kendi stratejilerine ve donanımlarına odaklı modemlerin verimliliği arttıracağı öngörülüyor. Söz konusu akıllı telefon ve tablet işlemcileri olduğunda, Apple her zaman için endüstriye yön verecek çipler geliştirmişti.

Öte yandan Qualcomm’un domine ettiği pazarda Apple’ın dışa bağımlılığı son bulmuş olacak. Apple daha önce yaptığı bir açıklamada Qualcomm’un inanılmaz yüksek lisans ücretleri talep ettiğini açıklamıştı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Verinin Değer Yolculuğu

Sonraki haber

SoftBank, Yapay Zeka Girişimlerini Hedefleyen İkinci Büyük Fonunu Duyurdu

İlginizi çekebilir

Otonom Araçlarda Güvenlik Nasıl Olmalı?

Otonom araçlar hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Araçların herkes için daha güvenli bir gelecek yaratma potansiyeline sahip olabilmesi için otonom araç üreticileri ve filo operatörleri için güvenlik birincil kaygı olmalıdır. Siber güvenlik şirketi ESET otonom araçları mercek altına aldı, daha güvenli bir sürüş için önerilerini paylaştı.
Devamını oku

TurkNet’te Üst Düzey Atama

Türkiye’nin yeni nesil internet operatörü TurkNet, yönetim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. TurkNet, Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (Chief Growth Officer) olarak Yasemin Bahar'ın atandığını duyurdu.
Devamını oku