Apple, iOS 13’le WhatsApp, Facebook ve SnapChat Benzeri Uygulamaların Veriye Erişimini Kısıtlayacak

Haberlere göre Apple, VoIP tabanlı uygulamaların aktif olarak kullanılmadığı zamanlarda veriye erişimini kısıtlayacak.

Teknoloji devi Apple, kullanıcılarının gizliliğine yönelik yeni politikası ile üçüncü parti uygulamaların arka planda sesi dinleme özelliğine bir set çekmeye hazırlanıyor. Şu an için beta aşamasında olan iOS 13 gelecek ay yayına alındığında VoIP (Voice Over Internet Protocol), yani internet üzerinden ses görüşmesine dayalı uygulamaların arka planda çalışırken veri elde etmesini sınırlandıracak.

Aralarında Facebook Messenger ve WhatsApp’ın da yer aldığı pek ok VoIP uygulaması, arka planda çalışırken dahi gelen internet aramalarını tespit ederek görüşmeye dair verileri kullanabiliyor. Kimi uygulama geliştiricileri bu boşluktan yararlanarak gizlice veri elde edebiliyor. Apple yayınlayacağı yeni güncelleme ile buna bir son verme amacında. iOS 13 güncellemesi ile arka planda çalışan VoIP uygulamalar sadece internet tabanlı aramalarda kullanılacak ve diğer verilere erişemeyecek.

Yapılan haberlere göre gizlilik kanadında yapılan bu güncelleme beraberinde iOS cihazlarda performans gelişmeleri de yaşanacak. Zira bahsi geçen uygulamalar arka planda çalışırken hem sisteme daha fazla yük bindiriyor hem de daha fazla batarya kullanımına sebep oluyordu.

Facebook kanadı ise yapılan değişikliklere yönelik olarak şu açıklamayı yaptı:

“iOS 13 ile gelecek değişiklikler oldukça önemli. Ancak Apple ile konuyu en iyi nasıl konumlandırabileceğimizi görüşüyoruz. Açıkçası PushKit VoIP API’si kullanarak üst düzey bir özel mesajlaşma servisi oluşturmayı amaçlıyoruz, veri toplamayı değil.”

Apple ve Facebook daha önce de kullanıcı gizliliği konusunda karşı karşıya gelmiş ve Apple, Facebook’un ayda 20 dolar karşılığında kullanıcı etkinliğini izleyen uygulama geliştirilmesi amacıyla API’yi uygunsuz bir şekilde dağıttığını ortaya çıkartıp, sosyal medya devinin kurumsal geliştirici sertifikasını iptal etmişti.

Teknoloji devi Apple çok uzun süredir “gizliliğe hizmet eden şirket” sloganıyla hareket ediyor. Firma bu haziran ayında Apple ID kullanıcılarının herhangi bir kişisel veri paylaşmadan veya web sitesine özel bir şifre oluşturmadan üçüncü taraf web sitelerinde oturum açmalarına izin veren yeni bir tek oturum açma seçeneği duyurmuştu.

Kaynak: TheNextWeb

Total
1
Shares
Önceki haber

Xiaomi’den 100 MP Kameraya Sahip Telefon!

Sonraki haber

Nike, Müşterilerin İsteklerini Tahmin Eden Yapay Zeka Teknolojisini Satın Aldı

İlginizi çekebilir

Dolandırıcıların Altın Kuralı: Daha Fazla Çalış, Daha Az Konuş

Siber güvenlik şirketi ESET, yeraltı forumlarındaki reklamlar sayesinde yeni saldırganların Telekopye gruplarına nasıl katıldığını inceledi. Saldırganların bakış açısından tüm dolandırıcılık operasyonunu ayrıntılı olarak analiz etti. Telekopye'nin yetenekleri arasında kimlik avı web siteleri oluşturma, kimlik avı SMS'leri ve e-postaları gönderme, sahte ekran görüntüleri oluşturma yer alıyor.
Devamını oku