Apple, iPhone Verilerini Kullanarak Akıl Sağlığını Takip Etme Üstüne Çalışıyor

Teknoloji devi Apple’ın iPhone kullanıcı verilerini takip ederek depresyon, endişe bozukluğu ve bilişsel gerileme gibi sağlık problemlerini önceden tespit etmeye yardımcı olacak bir sistem üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Saygın haber kaynağı The Wall Street Journal’a göre teknoloji devi Apple, iPhone verilerinden faydalanarak akıl sağlığına yönelik olumsuz yönde etkileyecek durumları önceden tespit edecek bir takip sistemi üzerinde çalışıyor. Sistem hareketlilik, uyku düzeni ve yazı tuşlarken gerçekleşen parmak hareketlerini takip etmesi yaı sıra yüz ifadesi, kalp ritmi ve nefes alma sayısı gibi değerleri de göz önünde bulunduracak.

Şirket, bu sistemin geliştirilmesine fayda sağlayabilecek araştırma projelerine de destek oluyor. Los Angeles’taki California Üniversitesi, bu yıl başlayacak bir çalışmada 3.000 gönüllünün izlendiği Apple Watch ve iPhone verileriyle stres, kaygı ve depresyon üzerinde araştırmalar yapıyor. 

Habere göre araştırmacılar, iPhone ve Apple Watch sensörlerinden elde ettikleri verileri, katılımcıların nasıl hissettikleri hakkında doldurdukları anketlerle karşılaştıracak. Ayrıca katılımcıların saç köklerindeki stres hormonu kortizol seviyesi de ölçülüyor.

Akıl sağlığını tehdit eden hastalıklar önceden teşhis edilebilir

Apple’ın projesine katkı sağlayabilecek bir başka araştırma projesi de ilaç firması Biogen’in sürdürdüğü ve bilişsel işlevlerin takip edildiği 2 yıldır devam eden bir çalışma. Bu çalışma ise potansiyel Alzheimer riskine işaret eden beyin hareketleri hakkında veri topluyor. Hedef 20 bin katılımcıyı gözlemleyerek bir veritabanı oluşturmak.

Çalışmalardan elde edilen veriler depresyon veya anksiyete belirtileriyle örtüşüyorsa, Apple bunu, bir zihinsel sağlık problemi gördüğünde kullanıcıları uyaran bir özellik oluşturmak için kullanmayı planlıyor. Böylece iPhone, kullanıcıları bir sağlık uzmanına yönlendirerek erken teşhise fayda sağlamış olacak. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Zaxe Son Teknolojiler ile Donattığı xLite + Z2 ve Z3 3D Yazıcılarını Dünya Pazarına Sunuyor

Sonraki haber

Teleperformance Türkiye, Avrupa’da sektörünün en iyi iş yeri seçildi!

İlginizi çekebilir

Sensormatic Finans Bölümü’ne Yeni Atama Kaan Sümer Sensormatic CFO’su Olarak Görev Yapacak

Türkiye’nin önde gelen elektronik güvenlik entegratörü Sensormatic’in finans bölümünde önemli bir atama gerçekleşti. Uzun yıllar boyunca finans, telekom ve teknoloji alanında faaliyet gösteren önemli şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışan Kaan Sümer, Mayıs 2021’de Sensormatic’in Mali İşler organizasyonunun lideri olarak CFO’luk görevine getirildi.
Devamını oku