Apple, iPhone’ları Birer Telsize Çevirecek Özelliğini Geliştirmeyi Durdurdu

Apple, geliştirdiği ve iPhone kullanıcılarının wi-fi veya hücresel veri olmaksızın iletişim kurabilmelerini sağlayan telsiz özelliğini askıya aldığı söyleniyor.

The Information isimli sitenin yapmış olduğu bir habere göre Apple, Intel ile ortaklaşa geliştirdikleri iPhone kullanıcıları arasındaki özel mesajlaşma sistemi üzerinde çalışmayı askıya almış durumda. Telsiz mantığıyla çalışacak sistemin 900 MHz’de  radyo dalgalarıyla wi-fi veya hücresel veri olmaksızın iletişim kurulmasını sağlaması planlanıyormuş.

Apple’ın Apple Watch için mevcut bir Walkie-Talkie özelliği var ancak teknoloji internet bağlantısı gerektiriyor. Apple’ın bu gizli çalışması ise kaykaycılar, dağcılar ve doğa gezginlerinin arzuladığı şekilde wi-fi veya hücresel veri olmaksızın uzak mesafeden iletişimi mümkün kılmayı amaçlıyormuş.

Proje yöneticisi Ruben Caballero’nun şirketten ayrılmasıyla askıya alınan teknolojinin geliştirme süreci, Apple’ın Intel yerine Qualcomm modemleriyle iPhone geliştirmeye geçiş yapmasıyla durdurulmuş durumda. Nitekim bu özellik Intel ile ortaklaşa geliştiriliyordu.

Telsiz özelliği ilerleyen yıllarda pazara sürülecek olan iPhone modellerinde karşımıza çıkabilir, ancak şimdilik askıya alınmış durumda.

Total
7
Shares
Önceki haber

Ford, Otonom Araçların 4 Yıl Ömrü Olacağını Düşünüyor

Sonraki haber

KFC, Etsiz Tavuk Ürünlerini Test Etmeye Başladı

İlginizi çekebilir

TestIstanbul’da Gelecek Test Edildi

Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük yazılım test etkinliği olan Uluslararası TestIstanbul Konferansı, bu yıl 11’inci kez gerçekleştirildi. Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından “Test ve Test Otomasyonunda Robotik Süreç Otomasyonu” ana temasıyla bu yıl online olarak gerçekleştirilen konferansta, 30 konuşmacı 25’in üzerinde oturumda sektör profesyonelleriyle buluştu.
Devamını oku

Yapay Zeka, Akıllı Şehirlerin Yönetimine Aday

Son dönemin yükselen akımlarından modüler akıllı şehir çözümleri, teknoloji alanındaki inovasyona önemli bir örnek teşkil ediyor. Ekin SPOTTER, trafik yönetiminin yanına, yapay zekâ desteğiyle suçluların ve olası kazaların, park ve şerit ihlallerinin tespiti, hava durumu ve kalite ölçümü, aydınlatma yönetimi, Wi-Fi erişimi ve elektrikli şarj gibi birçok yenilik ekliyor.
Devamını oku