Apple, iPhone’ları Birer Telsize Çevirecek Özelliğini Geliştirmeyi Durdurdu

Apple, geliştirdiği ve iPhone kullanıcılarının wi-fi veya hücresel veri olmaksızın iletişim kurabilmelerini sağlayan telsiz özelliğini askıya aldığı söyleniyor.

The Information isimli sitenin yapmış olduğu bir habere göre Apple, Intel ile ortaklaşa geliştirdikleri iPhone kullanıcıları arasındaki özel mesajlaşma sistemi üzerinde çalışmayı askıya almış durumda. Telsiz mantığıyla çalışacak sistemin 900 MHz’de  radyo dalgalarıyla wi-fi veya hücresel veri olmaksızın iletişim kurulmasını sağlaması planlanıyormuş.

Apple’ın Apple Watch için mevcut bir Walkie-Talkie özelliği var ancak teknoloji internet bağlantısı gerektiriyor. Apple’ın bu gizli çalışması ise kaykaycılar, dağcılar ve doğa gezginlerinin arzuladığı şekilde wi-fi veya hücresel veri olmaksızın uzak mesafeden iletişimi mümkün kılmayı amaçlıyormuş.

Proje yöneticisi Ruben Caballero’nun şirketten ayrılmasıyla askıya alınan teknolojinin geliştirme süreci, Apple’ın Intel yerine Qualcomm modemleriyle iPhone geliştirmeye geçiş yapmasıyla durdurulmuş durumda. Nitekim bu özellik Intel ile ortaklaşa geliştiriliyordu.

Telsiz özelliği ilerleyen yıllarda pazara sürülecek olan iPhone modellerinde karşımıza çıkabilir, ancak şimdilik askıya alınmış durumda.

Total
7
Shares
Önceki haber

Ford, Otonom Araçların 4 Yıl Ömrü Olacağını Düşünüyor

Sonraki haber

KFC, Etsiz Tavuk Ürünlerini Test Etmeye Başladı

İlginizi çekebilir