Apple Kullanıcıların Tarama Verilerini Tencent’a Gönderiyor

Apple’ın tarayıcı uygulaması Safari, Çin’deki kullanıcılarının tarayıcı bilgilerini ve IP adreslerini Tencent ile paylaşıyor.

Kullanıcılarının özel bilgilerini koruma konusunda hassas olduğunu iddia eden Apple, web sitelerinin güvenilirliğini kontrol etmek amacıyla aldığı bilgileri Google’ın yanı sıra, Çin merkezli teknoloji devi Tencent ile de paylaşıyor.

Safari’nin gizlilik politikasında yapılan bir güncelleme, güvenli bir şekilde internette gezinmek isteyen kullanıcıları tedirgin etti. Kimlik avı dolandırıcılığı için kurulan sahte sitelere karşı getirilen güvenlik uyarıları, girdiğiniz siteyi “Google Güvenli Tarama” ile paylaşarak, sitenin gerçekliğini kontrol ediyor. Yakın zamanda bu bilgiler Tencent’a da göndermeye başlayan Apple, bu değişikliği gizlilik politikasını güncellemek haricinde herhangi bir yerde duyurmadı.

Gizlilik politikası “Bir web sayfasını ziyaret etmeden önce, Safari bu sayfanın adresini Google Safe Browsing ve Tencent Safe Browsing’e göndererek, güvenlik kontrolü yapabilir. Bu güvenli gezinme verileri sizin IP adresiniz ile birlikte kayıt altına alınabilir” şeklinde güncellendi.

Şu an için yalnızca Çin’de geçerli olan bu durum hakkında, Apple yetkilileri Bloomberg’e bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Apple kullanıcı gizliliğine önerm verir ve onları ‘Safari Sahte Web Sitesi Uyarısı’ özelliği ile korur. Bu özellik sayesinde kimlik avı ve dolandırıcılık şüphesi olan sayfalara girmeye çalışıldığında uyarı verir. Safari zararlı sitelerin listesini Google’ın yanı sıra Çin merkezli Tencent’tan da almaktadır. Ziyaret ettiğiniz sayfaların bilgileri paylaşılmaz ve isterseniz bu özelliği kapatabilirsiniz.” deniyor.

Açıklamada “IP adresleri ile birlikte kayıt edilebilir” cümlesi ile ilgili olarak “Girilen sitenin şüpheli veya zararlı olduğu tespit edilirse, IP adresi paylaşılır ve bu sayede kullanıcıya uyarı gönderilir” deniliyor.

Eğer IP adresinizi ve tarama geçmişinizi paylaşmak istemiyorsanız, güvenlik kısmından bu özelliği kapatmak mümkün, fakat bunu yaparsanız hiç bir güvenlik kontrolü kalmadığından, oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.

Total
10
Shares
Önceki haber

Hitachi Vantara Uçtan Uca Bulut Hizmetleri ile Müşterilerinin Hibrit Bulut ve Çoklu Bulut Yolculuklarını Hızlandırıyor

Sonraki haber

Foodvisor Sayesinde Yediğinizin Farkında Olun

İlginizi çekebilir