Apple Mac Bilgisayarlarda NTFS Sürücüler Nasıl Kullanılır?

Mac’iniz için taşınabilir bir sabit sürücünüz varsa, ancak bunu Windows destekli bir dizüstü bilgisayara veya PC’ye bağlamak istiyorsanız, yapmanız gerekenler neler? Bu yazımda İhtiyacınız olan yazılımı ve dosyaları ücretsiz olarak kopyalamanın/yüklemenin nasıl mümkün olduğunu açıklıyorum.

Genel olarak, Mac’ler ve PC’ler birlikte oldukça iyi çalışırlar. Çoğu dosya türü her iki platformda da düzgün şekilde çalışabilir ve her ikisi de bir ağ üzerinden birbirleriyle konuşabilir. Bu doğal…

Ancak, Mac’iniz için taşınabilir bir sabit sürücünüz varsa, harici diskinizle NTFS dosyalama formatından kaynaklanan uyum sorunları ya da yazma sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Apple, OS X Leopard’da NTFS desteği sundu, böylece bir Windows sürücüsünü Mac’inizle kolayca paylaşabilirsiniz. Taşınabilir sürücünüzün her iki işletim sisteminin de okuyabileceği exFAT veya FAT32 kullanması gibi uzak bir ihtimal var. Ama muhtemelen değildir.

Şimdi NTFS disklere veri yazmanın 3 yolu var:

1- Ücretli Üçüncü Taraf Yazılımlar : Mac için yükleyebileceğiniz üçüncü taraf NTFS sürücüleri var ki, bunlar oldukça iyi çalışacaktır.

2- Ücretsiz Üçüncü Taraf Yazılımlar : Yazma desteğini etkinleştirmek için Mac’e yükleyebileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir NTFS yazılımı tabi ki de var. Ne yazık ki, 10.11 El Capitan’da eklenmiş olan yeni Sistem Bütünlüğü Koruması özelliğine sahip Mac’lerde yüklemek için fazladan çalışma yapmak gerekiyor. Bunlar ücretli çözümlerden daha yavaş. Yüklemeden önce sistem entegrasyon korumasını devre dışı bırakıp daha sonra tekrar devreye almanız gerekiyor. 

3- Apple’ın Deneysel NTFS-Yazma Desteği : macOS işletim sistemi, NTFS sürücülerine veri yazmak için deneysel destek içeriyor. Ancak, varsayılan olarak kapalı ve etkinleştirmek için terminalde biraz değişiklik gerektiriyor. Düzgün çalıştığı garanti edilmiyor ve NTFS dosya sisteminizde olası sorunlara neden olabilir. Bunu kullanmanızı pek önermiyorum.

En çok tercih edilen uygulama: Paragon

NTFS disklere yazma konusunda en iyi üçüncü taraf ücretsiz yazılım Paragon NTFS. 30 TL gibi bir ücrete sahip bu yazılımı bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz. Yeniden başlattıktan sonra yazılım hemen çalışmaya başlıyor.

Yüklemenin ardından, tüm Windows bölmeleri yerel Mac bölmesi gibi çalışıyor. İstediğiniz bir NTFS bölmesini yerel olanlar gibi bağlayabilirsiniz. Erişim için ise özel komutlar gerekmiyor.

Yazılım içindeki birim yönetim araçları NTFS birimlerini biçimlendirmenize, kontrol etmenize ve onarmanıza izin veriyor.

Daha iyi performans sunduğu için şimdilik ücretli yazılımlar en bu işlem için en iyi çözüm olsa da bazı ücretsiz uygulamalar da var.

Ücretsiz olsun diyorsanız: Fuse for macOS ya da Oxfuse

Ücretsiz tarafta Fuse for macOS popüler yazılımların başında geliyor. Oxfuse yazılımını kurduktan sonra paket yöneticisi olan Homebrew yazılımını da kurmanız gerekiyor. Ardından şu adımları izleyin:

1- Uygulamalar-Araçlar menüsünden bir Terminal açarak “xcode-select –install” komutunu yazın.

2- Yeni bir Terminal penceresinde “brew install homebrew/fuse/ntfs-3g” komutunu yazarak Ntfs-3G programını kurun.

3- Cihazınız kapanıp açılıyor… Açılış esnasında Command+R tuşlarına basılı tutarak özel kurtarma moduna geçiş yapın.

4- Bu modda yeni bir Terminal penceresi açarak “csrutil disable” yazdığınızda entegrasyon koruması kapanıyor. Daha sonra cihazınızı normal şekilde başlatın.

5- Daha sonra yeni bir Terminal penceresi açıp şunları yazın:

“sudo mv /sbin/mount_ntfs /sbin/mount_ntfs.original” ve “sudo ln -s /usr/local/sbin/mount_ntfs /sbin/mount_ntfs”

6- Ardından kurtarma modu adımlarını tekrarlayarak Terminal penceresinde “csrutil enable” komutunu girin ve entegrasyon korumasını tekrar etkinleştirin.

Yazılımı kaldırmak isterseniz sistem bütünlüğü korumasını  devre dışı bırakıyorsunuz. Daha sonra Terminal penceresine şu komutları girin:

sudo rm /sbin/mount_ntfs

sudo mv /sbin/mount_ntfs.original /sbin/mount_ntfs

brew uninstall ntfs-3g

Apple’ın Deneysel NTFS Yazma Desteği: Bunu cidden denemeyin

Aşağıdaki yöntemi önermiyorm, çünkü çok az test edildi. Yöntem düzgün çalışmayabilir, bu yüzden sorun yaşarsanız beni veya Apple’ı suçlamayın. MacOS 10.12 Sierra’dan itibaren hala dengesiz ve hiçbir zaman tam olarak sabit çalışmadı. Bu yöntemin gerçekten sadece eğitim amaçlı burada olduğunu belirteyim.

İlk önce bir terminal başlatmanız gerekecek. Finder> Uygulamalar> Yardımcı Programlar> Terminal adımlarını takip edin veya Command + Space tuşlarına ardından Terminal yazın ve Enter tuşuna basın.

Terminal penceresine “sudo nano /etc/fstab” komutunu girdikten sonra FStab dosyasını düzenleyeceğiniz nano metin editörü karşınıza gelecek. Bu editöre “LABEL=(parantezler olmadan NTFS sürücüsünün ismi) none ntfs rw,auto,nobrowse” komutunu yazın.

İşlemi tamamladıktan sonra dosyayı kaydetmek için Ctrl + O tuşlarına ve ardından nanoyu kapatmak için Ctrl + X tuşlarına basın. Yazmak istediğiniz birden fazla NTFS sürücünüz varsa, her biri için farklı bir satır ekleyin.

Sürücüyü Mac cihazına bağladıktan sonra bir kere daha çıkarıp takın. Daha sonra üst menüden Git-Klasöre Git dedikten sonra /Volumes yazarak klasöre geçiş yapın.Taktığınız sürücü normalde olduğu gibi masaüstünüzde görünecek.

Bu değişikliği daha sonra geri almak için, / etc / fstab dosyasını nano’da açın. Dosyaya eklediğiniz satırı silin ve değişikliklerinizi kaydedin.

Çoğu Mac kullanıcısı, yukarıdaki yöntemler sayesinde harici sürücüleri biçimlendirmeden exFAT ile daha iyi çalışacak. Böylece hem Windows hem de Mac OS X’te fazladan bir çalışma yapmadan işlemlerine devam edebilir. Daha önce de dediğim gibi ücretli üçüncü taraf yazılımlardan biri en iyi performans ve en az dosya bozulması riski ile sizin için en doğru seçenek olacak.

Total
6
Shares
Önceki haber

Kanadalı Şirket Nemi İçilebilir Suya Çeviren Cihaz İcat Etti

Sonraki haber

Bir Hacker 1 Milyara Yakın Kullanıcı Bilgisini Satışa Çıkardı

İlginizi çekebilir