Apple, Mac Cihazları İçin Kendi İşlemcisini Üreteceğini Duyurdu

Intel’le uzun yıllardır süren ortaklığın sonu bu duyuru ile gelmiş oldu.

Apple tarihinde kilometre taşı kabul edilecek bir gelişme yaşandı. Teknoloji devi, gerçekleştirdiği  WWDC 2020 sunumunda bilgisayar mimarisinde artık kendi çiplerini üreteceğini duyurdu. İlerde karşılaşacağımız MacBook ve iMac modellerinde Apple uzun yıllardır çip konusunda birlikte çalıştığı Intel yerine kendi çipleri ile yola devam edecek.

Yapılan açıklamaya göre uygulamalar yeni Mac işlemcisi göz önünde bulundurularak yeniden yazılmaya başlanmış durumda. Ayrıca yeni Mac işletim sistemi de yine Apple’ın ürettiği çipin yetenekleri göz önünde bulundurularak düzenlenecek.

Apple, yeni Mac’lerin iPad ve iPhone’larda kullanılan mimariye benzer bir yapıda olacağını, bu sebeple orijinal olarak bu platformlar için geliştirilmiş uygulamaların Mac için geliştirilmiş gibi çalışacağını açıkladı.

Uygulama geliştiricilerinin sürece adapte olabilmeleri için yeni çip ile güncellenmiş Mac Mini’ler gönderileceğini açıklayan Apple, yeni işlemci mimarisinin yıl sonunda herkes için erişilebilir olacağını da belirtti.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite