Apple, Oyun Platformu Apple Arcade İçin 500 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Apple duyurduğu yeni servis hizmetlerinin en iyi kaliteyi sunması için kesenin ağzını açmış durumda. Apple TV+ için milyarlarca dolar yatırım yapan firma, oyun endüstrisinde de başarıyı yakalamayı hedefliyor.

The Financial Times tarafından yapılan bir habere göre; Apple’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu Apple Arcade isimli oyun servis hizmetine özel geliştirilecek oyunlar için 500 milyon dolar bütçe ayırmış durumda. Bu sonbaharda hizmete başlayacak olan oyun servis hizmetinin abonelik bedeli henüz belirtilmiş değil.

Rapora göre Apple, oyunların Apple Arcade platformuna özel kalması için oyun geliştiricilere ek teşvik veriyor. Yapılan açıklamalara göre Apple Arcade, Android işletim sistemine sahip mobil cihazlara gelmeyecek. Özel oyun anlaşmalarının da bu noktada mobil platformları kapsayacak şekilde olması bekleniyor. Yani yapımcılar oyunlarını Google Play Store’a çıkaramayacak ama PlayStation, Xbox ve Nintendo platformlarında yayınlayabilecekler.

Apple Arcade oyun servisi, aylık ücret karşılığında müşterilerine Arcade kataloğunda yer alan istediği oyunu sınırsız oynayabilme imkânı tanıyor. Apple Arcade oyunlarında ek satın alma ve satış yer almayacak, herhangi bir reklam da gösterilmeyecek.

SEGA ve Lego gibi büyük markalarla anlaşan Apple, çoğunluğunu bağımsız stüdyoların oluşturduğu bir oyun seçenek listesine sahip olacak. Apple, oyun geliştiricilerine mühendislik alanında da destek sağlayıp, oyun motorlarının tüm Apple işletim sistemlerinde çalışmasına yardımcı oluyor. Böylece Apple ekosistemindeki iPad, iPhone, Apple TV ve Mac cihazları arasında iCloud yardımı ile çapraz platform kurgusu sağlanabilecek.

Kaynak: https://9to5mac.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Airbnb, HotelTonight’ın Resmi Sahibi Oldu

Sonraki haber

Güney Kore Yemek Atıklarında %95 Geri Dönüşüm Sağlıyor

İlginizi çekebilir