Apple, Telefonları Yavaşlatan Güncellemeler Konusunda Kullanıcılarını Uyarmayı Kabul Etti

İngiliz Rekabet ve Piyasalar Kurulu, Apple’ı hangi yazılım güncellemelerinin cihazları yavaşlatacağını kullanıcılarına bildirmesi konusunu kabul ettirdi.

Akıllı telefon bataryaları zamanla performansını kaybediyor. Apple’ın eskiyen bataryalara bağlı olarak yayınladığı güncellemelerle iPhone’ların hızını yavaşlatmasının ortaya çıkması büyük tepkilere yol açmıştı. Geçtiğimiz Çarşamba İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Kurulu tarafından yapılan duyuruyla, Apple’ın konuyu müşterilerine daha net açıklayacağı konusunda mutabık olduklarını bildirdi.

Apple artık yayınlanan güncellemelerin cihazlarda hangi noktalarda ne gibi hız değişikliklerine yol açacağını net biçimde ifade edecek, bataryanın ne kadar ömrü olduğu ve batarya ömrünü nasıl daha verimli kullanabilecekleri konusunda anlaşılır bir rehber sunacak. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurulu’na göre bu sayede müşteriler telefonlarını yazılımın içeriğine göre güncelleyebilecek, duruma göre düşük güç modunda çalıştırmayı tercih edecek ya da doğrudan bataryayı değiştirmek isteyecek. Böylece telefon tamiri ya da yeni bir telefon alma tercihleri en son seçenekler arasında kalacak. Apple bu anlaşmayı hem mevcut hem de gelecekteki iPhone modelleri için kabul etmiş durumda.

Apple 2017 yılında yaptığı açıklamada eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığını, bunun donanımsal problemi ortadan kaldırmak için başvurulmuş yazılım çözümünün bir sonucu olduğunu belirtmişti. Yeni bataryalar kadar iyi çalışmayan eski bataryalar, telefonun yoğun kullanıldığı anlarda kapanmasına yol açıyordu.

Apple’ın durumu bildirmeden böyle bir çözüme başvurmuş olması müşterileri kızdırmış, Amerika ve Avrupa’da pek çok dava açılmasına sebep olmuştu.

Total
1
Shares
Önceki haber

Giyilebilir Soğutma Teknolojisi Geliştirildi

Sonraki haber

GitHub Açık Kaynak Kodlu Projeleri Destekleyen Sponsors’u Yayına Aldı

İlginizi çekebilir

Toplıne 2021’de Büyümenin ve Kâr Etmenin Yeni Yolları Konuşuldu

Simon-Kucher & Partners’ın en geniş kapsamlı etkinliği TopLine 2021, sanal olarak gerçekleştirildi. Dünyanın dört bir yanından üst düzey yöneticileri konuşmacı olarak ağırlayan etkinlikte, “Büyüme stratejileri aracılığıyla kârlılığı artırma” teması altında yeni dönemin ihtiyacına uygun karlı büyüme yolları masaya yatırıldı.
Devamını oku