Apple Watch Kalp Ritmini Başarılı Bir Şekilde Takip Edebiliyor

Son gerçekleştirilen araştırmalar, Apple Watch’ın kalp ritmi bozukluğunu düzgün bir biçimde tespit edebildiğini gösteriyor.

Yeni nesil Apple Watch cihazları yerleşik EKG uygulaması ile birlikte geliyor ve bu sayede kalp ritminizi takip etmeniz mümkün. New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir makaleye göre bu uygulama kalp ritmi bozukluğunu düzgün bir şekilde tespit edebiliyor.

Geçtiğimiz yıl uygulama ilk defa ortaya çıktığında bazı tıbbi topluluk ve kuruluşlar uygulamaya itiraz etmiş, insanların kalp ritmi konusunda yanlış bilgiler verdiğini söylemişti. Apple bu itirazlar üzerine uzun süren bir araştırma gerçekleştirerek, uygulamanın ne kadar düzgün çalıştığını inceleyen ciddi bir sürece girdi.

Sekiz ay süren araştırmalar sırasında 419.297 kişi EKG uygulamasını kullandı. Bu kullanıcıların 2161 tanesinde atriyal fibrilasyon tespit edildi. Bu kişiler arasında yapılan yeni bir test ise yüzde 84’ünün semptomlara sahip olduğunu ve yüzde 34’ünün kalp rahatsızlığı olduğunu doğruladı.

Yine de uygulamanın tamamen güvenilir olduğu söylenemez. Araştırmaya katılıp belli bir süre sonra devam etmeyen katılımcıların yüzde 79 gibi yüksek bir oranda olduğu söyleniyor. Ayrıca Apple Watch tarafından fark edilmeyen kişiler de olmuş. Araştırmaya göre Apple Watch’un sıkıntı yok dediği en az 3,000 kullanıcıya daha sonra atriyal fibrilasyon teşhisi konulmuş.Bu da insanların yalnızca saate güvenmemesini, kalp sorunları için düzenli olarak doktoru ziyaret etmeleri gerektiğini gösteriyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Mutsuz Bir Çocuğun Yer Çekimi Dünyası

Sonraki haber

İçerik Geliştiricileri Google’ın Stadia’yı İptal Etmesinden Korkuyor

İlginizi çekebilir