Apple’ın AR Teknolojisine Sahip Akıllı Gözlüğü “Apple Glass”a Ait Bilgiler Sızdırıldı

Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı söylentileri yer alan akıllı gözlüğü Apple Glass’ın 499 dolar olacağı ve reçete ile alınabileceği bildirildi.

Apple ürünlerine ilişkin verdiği nokta atışı bilgilerle tanınan Jon Prosser, yayınladığı son videoda Apple’ın uzun süredir geliştirdiği söylentileriyle bilinen artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip akıllı gözlüğüne dair bilgiler verdi.

Apple Glass adı verileceği söylenen ürün iPhone ve Apple Watch cihazlarıyla kablosuz olarak veri alışverişinde bulunabilecek. Test için gönderilen ürünlerin plastik materyalden yapıldığını bildiren Prosser, piyasaya sürülecek son sürümlerinde metal materyal kullanılabileceğini hatırlattı. LiDAR teknolojisine sahip kameranın yer alacağı Apple Glass ayrıca kablosuz şarj için plastik bir stand ile birlikte gelecek.

Sızıntı kaynağına göre Apple Glass’ın kullanıcı arayüzü Starboard olarak isimlendiriliyor. Her iki objektifte de bilgilerin görüntülenebildiği ve kullanıcı arayüzünün kullanıcı hareketleriyle cihazın hem ön hem de arka panelleri aracılığıyla kontrol edilebildiği de gelen bilgiler arasında. Posser, akıllı gözlüğün QR kodlarını da tarayabileceğini ileri sürüyor.

Tahminlere göre 2020 yılı sonunda piyasaya çıkması beklenen akıllı gözlüklerin, koronavirüs sebebiyle 2021’in ilk çeyreğine ertelendiği bildiriliyor. Apple Watch’da olduğu gibi cihaz resmi olarak tanıtıldıktan 1 ay sonra satışa sunulacak.

Daha önce internette yer alan dedikodulara göre Apple’ın akıllı gözlükleri birkaç yıldız geliştirme aşamasındaydı. Teknoloji devinin ayrıca AR ve VR kaskı da geliştirme aşamasında.

Kullanıcı arayüzünde basit bir içerik sunan Google Glass gibi teknolojilerin aksine Apple’ın akıllı gözlüklerinin artırılmış gerçeklik içerdiği ve kullanıcılarının gerçek dünya görüşünün bir katmanı olarak bir arayüz ve diğer grafik unsurlarını gösterdiği düşünülüyor. Teorik olarak bu görü kullanıcılara görebilecekleri fiziksel nesneler ve konumları hakkında bilgi sağlıyor veya aynı bakış açısı için alternatif bir bakış açısı sunuyor.

Yapılan öngörülere göre akıllı gözlükler mevcut ARKit ve 2020’de satışa sunulan iPad Pro’nun LiDAR sistemine benzer 3D sensör özelliklerinden faydalanıyor.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite