Apple’ın Merakla Beklenen Gizlilik Özellikleri İlkbaharda Geliyor

Teknoloji devi Apple, iOS 14’de yaşanacak kullanıcı gizliliği ve güvenliğine ilişkin değişikliklere dair yeni bilgiler paylaştı.

Apple’ın ilk kez geçtiğimiz yıl haziran ayında düzenlenen WWDC etkinliğinde tanıttığı, kullanıcıların uygulamaların kendilerini takip etmeleri ve elde edilen verilerin reklam verenlerle paylaşılmasına kısıtlama getirebilme ya da tamamen engelleme özelliği büyük ses getirmişti. Daha sonra yapılan duyuru ile uygulama geliştiricilerinin sürece adapte olabilmeleri adına Uygulama İzleme Şeffaflığı adı verilen yeni politikaya geçişin 2021 yılına ertelendiği belirtilmişti.

Apple yaptığı son bilgilendirme ile yeni gizlilik ve güvenlik politikasının çıkış tarihine ışık tutarken, işleyişine dair detaylar da paylaştı. Uygulama İzleme Şeffaflığı olarak adlandırabileceğimiz özelliklerin önümüzdeki ilkbahar döneminde iOS 14’e beta olarak geleceği duyuruldu.

Yeni sistem sayesinde kullanıcılar ayarlar kısmında hangi uygulamaların verilerini takipte olduğunu, hangilerini engelleyip hangilerine müsaade edecebileceğine karar verebilecekler.

  • Uygulama Takip Şeffaflığı sayesinde reklam verenler için tanımlayıcınızı (IDFA) devre dışı bırakmanız gereken eski yöntemden yeni bir tarza geçer. Böylece her uygulamanın, IDFA’nızı ağlar veya veri aracıları da dahil olmak üzere üçüncü şahıslarla paylaşmalarının uygun olup olmadığını size önceden sorması gerektiği anlamına gelir.
  • Özelliğin en göze çarpan fonksiyonu, uygulama sahibinin kullanıcı verisini ne için kullanacağını açıklayacak ve buna göre aktifleştirmenizi isteyecek olması.
  • IDFA paylaşımını istediğiniz zaman uygulama bazında açıp kapatabilmeniz mümkün olacak. Daha önce bu konuda kullanıcılara yalnızca tek seferlik bir seçim yapma şansı sunuluyordu.
  • Apple, veri paylaşım anlaşmaları dahil olmak üzere tüm üçüncü taraf veri kaynakları için bu politikayı uygulayacak. Ancak platformlar hizmet şartlarına göre reklam için birinci taraf verilerini kullanmaya devam edebilecekler.

Yapılan bu değişiklikler yanı sıra Apple reklam API’sinde daha iyi tıklama ölçümü, video izlenmelerinin takibi ve uygulamadan web’e yönlendirmede özelliklerini geliştireceğini bildirdi.

Total
0
Shares
Önceki haber

2021’de Güvenlik Teknolojilerine Yön Verecek 5 Trend

Sonraki haber

Porsche Design Acer Book RS Türkiye’de

İlginizi çekebilir