Apple’ın Merakla Beklenen Gizlilik Özellikleri İlkbaharda Geliyor

Teknoloji devi Apple, iOS 14’de yaşanacak kullanıcı gizliliği ve güvenliğine ilişkin değişikliklere dair yeni bilgiler paylaştı.

Apple’ın ilk kez geçtiğimiz yıl haziran ayında düzenlenen WWDC etkinliğinde tanıttığı, kullanıcıların uygulamaların kendilerini takip etmeleri ve elde edilen verilerin reklam verenlerle paylaşılmasına kısıtlama getirebilme ya da tamamen engelleme özelliği büyük ses getirmişti. Daha sonra yapılan duyuru ile uygulama geliştiricilerinin sürece adapte olabilmeleri adına Uygulama İzleme Şeffaflığı adı verilen yeni politikaya geçişin 2021 yılına ertelendiği belirtilmişti.

Apple yaptığı son bilgilendirme ile yeni gizlilik ve güvenlik politikasının çıkış tarihine ışık tutarken, işleyişine dair detaylar da paylaştı. Uygulama İzleme Şeffaflığı olarak adlandırabileceğimiz özelliklerin önümüzdeki ilkbahar döneminde iOS 14’e beta olarak geleceği duyuruldu.

Yeni sistem sayesinde kullanıcılar ayarlar kısmında hangi uygulamaların verilerini takipte olduğunu, hangilerini engelleyip hangilerine müsaade edecebileceğine karar verebilecekler.

  • Uygulama Takip Şeffaflığı sayesinde reklam verenler için tanımlayıcınızı (IDFA) devre dışı bırakmanız gereken eski yöntemden yeni bir tarza geçer. Böylece her uygulamanın, IDFA’nızı ağlar veya veri aracıları da dahil olmak üzere üçüncü şahıslarla paylaşmalarının uygun olup olmadığını size önceden sorması gerektiği anlamına gelir.
  • Özelliğin en göze çarpan fonksiyonu, uygulama sahibinin kullanıcı verisini ne için kullanacağını açıklayacak ve buna göre aktifleştirmenizi isteyecek olması.
  • IDFA paylaşımını istediğiniz zaman uygulama bazında açıp kapatabilmeniz mümkün olacak. Daha önce bu konuda kullanıcılara yalnızca tek seferlik bir seçim yapma şansı sunuluyordu.
  • Apple, veri paylaşım anlaşmaları dahil olmak üzere tüm üçüncü taraf veri kaynakları için bu politikayı uygulayacak. Ancak platformlar hizmet şartlarına göre reklam için birinci taraf verilerini kullanmaya devam edebilecekler.

Yapılan bu değişiklikler yanı sıra Apple reklam API’sinde daha iyi tıklama ölçümü, video izlenmelerinin takibi ve uygulamadan web’e yönlendirmede özelliklerini geliştireceğini bildirdi.

Total
0
Shares
Önceki haber

2021’de Güvenlik Teknolojilerine Yön Verecek 5 Trend

Sonraki haber

Porsche Design Acer Book RS Türkiye’de

İlginizi çekebilir

İnsan Beyni Hack’lenebilir!

Innovera Kurucu Ortağı Burak Dayıoğlu, insan beyniyle bilgisayarı birbirine bağlayan ve tek potada birleştiren çip teknolojisinin bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük siber güvenlik risklerini doğuracağını söyledi. Dayıoğlu, beyin-bilgisayar arayüzlerinin insanların becerilerini veya anılarını silmek veya bozmak için de ele geçirilebileceği konusunda tüm dünyayı uyardı ve “Bu arayüzlerin kullanıcının beynini değiştirme potansiyeli var. Bilgisayar hack’leme, yazılım hack’leme, otomobil hack’leme, tıbbi cihaz hack’leme derken sıranın beynimize geliyor olması siber güvenlik endüstrisi çalışanları olarak tüylerimizi ürpertiyor” diyor.
Devamını oku

Sosyal Mesafeye Teknoloji Ayarı

Sosyal mesafeyi korumak artık herkesin en önemli önceliği. İnsan yoğunluğunun yüksek olduğu ofis, okul gibi kapalı alanlara dönüş başladıkça kurumların çözüm arayışları da arttı. Sensormatic bu sorunun çözümü için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ‘Yoğunluk Ölçüm Çözümü’nü sundu. Çözüm sayesinde iç ve dış her türlü mekanda insan yoğunluğu anlık olarak ölçülüyor. İdeal yoğunluğun aşılması durumunda alandakileri uyaran sistem, sosyal mesafeyi teknoloji sayesinde ayarlıyor.
Devamını oku

Yapay Zeka İle Geleceğin Yazılım Testine Hazırlan!

Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından hayata geçirilen Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük yazılım test etkinliği olan Uluslararası TestIstanbul Konferansı, bu yıl 11’inci kez “Test ve Test Otomasyonunda Robotik Süreç Otomasyonu” ana temasıyla gerçekleştiriliyor. 8 Ekim 2020 tarihinde online olarak hayata geçirilecek olan konferans, çok sayıda konuşmacı ve katılımcıya ev sahipliği yapacak. Dünyanın dört bir yanından katılacak 6 keynote ve 30 konuşmacı 25’in üzerinde oturumda sektör profesyonelleriyle buluşacak.
Devamını oku