Apple’ın Uygulama Takip Politikası Değişikliği Sosyal Medya Platformlarını 10 Milyar Dolar Zarara Soktu

Sosyal medya devleri, Apple’ın kullanıcı gizliliğine ilişkin yaptığı düzenleme nedeniyle reklam gelirlerinde darbe aldı.

The Financial Times tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube teknoloji devi Apple’ın kullanıcı gizliliğine dair yaptığı değişiklikler neticesinde gelirlerinde 9.85 milyar dolar kayıp yaşadı. Apple geçtiğimiz yıl yaptığı kullanıcı gizliliği güncellemesiyle uygulamaların kullanıc verilerini takip edebilmesi için kullanıcıdan izin istemesini zorunlu hale getirmişti. Geçtiğimiz Nisan ayı itibariyle de uygulama yayına girmişti.

Yapılan değişikliğe itiraz eden sosyal medya platformlarının başında Facebook geliyor. Reklam gelirlerinde yaşanan kayıp miktarına bakıldığında şirket liderlerinin niçin Apple’ın kullanıcı gizliliği politikasına ilişkin değişikliğine dair eleştirilerde bulunduğunu anlamak güç değil. Nitekim araştırma sonuçlarına göre Facebook kullanıcı kitlesi büyüklüğü itibariyle en büyük gelir kaybı yaşayan sosyal medya platformu. Gelirinin büyük çoğunluğu mobil uygulama reklamlarına bağlı olan Snapchat en çok darbeyi alan ikinci platform. Snapchat’in masaüstü sürümünün yer almaması buradaki en büyük problem.

Financial Times reklam teknolojileri danışmanı Eric Seufert ise makalede düştüğü notta Apple’ın değişen politikaları sonrasında Facebook’un yeniden bir reklam takibi sistemi inşaa etmesi gerektiğini dile getiriyor.

Apple’ın yeni politikası sosyal medya platformlarının reklam gelirlerini tekrar hesaplama ya da reklam gösterimleri konusunda yeni stratejiler yürütmeye zorluyor. Bu stratejide ise iPhone kullanıcılarının reklamlarını takip etmek yer etmemeli. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Black Friday İçin Stratejisi Doğru Oluşturulan Dijital Pazarlama Hem Müşteriye Hem Markaya Kazandırıyor

Sonraki haber

Akıllı teknolojilerle depolar daha güvenli ve verimli

İlginizi çekebilir