2019 Yılında AppStore’da 519 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleşti

Apple tarafından yayınlanan yeni gelir raporu sadece Apple’ın komisyon aldığı satın almaları kapsamıyor.

Teknoloji devi Apple, yaptığı resmi açıklama ile 2019 yılında App Store üzerinde gerçekleşmiş tüm alışverişlerden toplamda 519 milyar dolar gelir elde ettiğini ilan etti.

İlk kez 2008 yılında kapılarını açan App Store ekosisteminde bugün 2 milyardan fazla uygulama bulunuyor. App Store her hafta 175 farklı ülkeden yarım milyar insan tarafından ziyaret ediliyor. Apple Developer ekosistemi ise 23 milyon uygulama geliştiricisini destekliyor.

Apple daha önce yaptığı açıklamada bugüne kadar uygulama geliştiricilerine 155 milyar dolar ödediğini açıklamıştı. Yayınlanan rakamları analiz eden Analysis Group isimli pazar araştırma firması belirtilen ödemelerin toplam satış rakamlarının ufak bir kısmını kapsadığını belirtiyor. Uygulamalar üzerinden gerçekleşen fiziksel satın almalar ve servisler de dahil edildiğinde rakam 519 milyar dolara ulaşıyor.

Örneğin App Store’den indirilen Target veya Best Buy uygulamalarıyla gerçekleştirilen siparişler veya Uber ya da DoorDash uygulamaları üzerinde yapılan isteklerin ücretleri bu 155 milyar dolarlık kısma dahil edilmemiş.

Koronavirüs sebebiyle insanların ihtiyaçlarını e-ticaret platformlarından karşılama eğilimi göstermesiyle 2020 yılında duyurulacak rakamlarda büyüme bekleniyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite