2019 Yılında AppStore’da 519 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleşti

Apple tarafından yayınlanan yeni gelir raporu sadece Apple’ın komisyon aldığı satın almaları kapsamıyor.

Teknoloji devi Apple, yaptığı resmi açıklama ile 2019 yılında App Store üzerinde gerçekleşmiş tüm alışverişlerden toplamda 519 milyar dolar gelir elde ettiğini ilan etti.

İlk kez 2008 yılında kapılarını açan App Store ekosisteminde bugün 2 milyardan fazla uygulama bulunuyor. App Store her hafta 175 farklı ülkeden yarım milyar insan tarafından ziyaret ediliyor. Apple Developer ekosistemi ise 23 milyon uygulama geliştiricisini destekliyor.

Apple daha önce yaptığı açıklamada bugüne kadar uygulama geliştiricilerine 155 milyar dolar ödediğini açıklamıştı. Yayınlanan rakamları analiz eden Analysis Group isimli pazar araştırma firması belirtilen ödemelerin toplam satış rakamlarının ufak bir kısmını kapsadığını belirtiyor. Uygulamalar üzerinden gerçekleşen fiziksel satın almalar ve servisler de dahil edildiğinde rakam 519 milyar dolara ulaşıyor.

Örneğin App Store’den indirilen Target veya Best Buy uygulamalarıyla gerçekleştirilen siparişler veya Uber ya da DoorDash uygulamaları üzerinde yapılan isteklerin ücretleri bu 155 milyar dolarlık kısma dahil edilmemiş.

Koronavirüs sebebiyle insanların ihtiyaçlarını e-ticaret platformlarından karşılama eğilimi göstermesiyle 2020 yılında duyurulacak rakamlarda büyüme bekleniyor.

Total
12
Shares
Önceki haber

Bulanık Fotoğrafları Yüksek Çözünürlüklü Hale Getiren Yapay Zeka

Sonraki haber

WhatsApp Ödeme Sistemi Brezilya’da Kullanıma Sunuldu

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin Ay Yolculuğu Hedefinde En Büyük Destek 3D Yazıcıdan Çıkacak

Yerli ve milli 3D Yazıcı üreticisi Zaxe’nin Genel Müdürü Emre Akıncı, Türkiye’nin 2023’e kadar Ay’a ulaşmasını planlayan Milli Uzay Programı’ndaki en büyük destekçinin 3D yazıcılar olacağını söyledi. 3D yazıcıların eskiden roketlerin kritik parçalarını ürettiğini anlatan Akıncı “Şimdi uzayda 3D yazıcı ile gerekli roket ve istasyon yedek parçası imal ediliyor. Ay ve Mars yüzeyi için binaların inşası 3D yazıcı ile deneniyor. Astronotların yiyecekleri de 3D yazıcı ile basılıyor” dedi. Akıncı, Zaxe olarak Türkiye’nin uzay yolculuğunda yerli mühendislerin çalışmalarıyla yer almaktan mutluluk duyacaklarını da söyledi.
Devamını oku