Arabalara Dahili Hız Sınırlayıcı ve Alkol Ölçer Mecburiyeti Geliyor

Avrupa Birliği tarafından kabul edilen yeni yasaya göre 2022 yılı sonrasında piyasaya sürülecek araçlarda dahili alkol ölçer ve hız sınırlandırıcı bir standart halini alacak.

Avrupa Birliği tarafından kabul edilen yeni yasaya göre, Mayıs 2022 tarihi itibariyle Avrupa Birliği sınırları içinde satılan araçlarda dahili olarak eklenmiş hız sınırlayıcı ve alkol ölçer zorunluluğu getirildi. Yeni düzenlemenin Eylül ayında onaylanması bekleniyor.

Araçlar için yeni zorunlu güvenlik özellikleri sadece bu iki yeni önlemden ibaret değil. Şeritte tutma yardımcısı, gelişmiş acil durum freni, dahili veri kaydedici, uyuklama & dikkat dağınıklığının izlenmesi ve geri sürüşler için kamera/sensör eklentisi de yine araçlarda standart halini alacak zorunlu güvenlik teknolojileri arasında bulunuyor.

Bu özellikler arasında en çok dikkati çeken özellikler alkol kilidi ve akıllı hız asistanı oluyor. Alkol kilidinde sürücünün aracı çalıştırmadan önce alkol ölçere üflemesi gerekecek; şayet aldığı alkol oranı araba sürmek için riskliyse araç çalışmayacak. Akıllı hız asistanı ise GPS teknolojisi ve işaret tanıma sistemiyle hız sınırını aşan aracı fark ederek hem sürücüyü uyaracak hem de otomatik olarak aracı yavaşlatacak. Ancak, sürücü isterse gaza basarak hızı kendi istediği gibi ayarlayabilecek.


Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılında Avrupa bölgesinde 25.300 kişi kazalarda hayatını kaybederken, 135.000 kişi ciddi biçimde yaralandı. Alınan yeni önlemlerin bu kazaların önüne geçmesi bekleniyor.

Kaynak: https://mashable.com

Total
8
Shares
Önceki haber

Endüstri 5.0’ın Anahtarı 5G mi Olacak?

Sonraki haber

Airbnb 500 Milyonuncu Misafirine Merhaba Dedi

İlginizi çekebilir

CLOUDSEC 2021’in Türkiye ayağında,“bulut ve güvenlik stratejilerini yeniden tasarlamak” konusu masaya yatırılacak

Trend Micro tarafından 16-18 Kasım 2021 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek bulut ve siber güvenlik teknolojileri konferansı CLOUDSEC 2021’in 17 Kasım günü gün boyunca sürecek Türkiye'ye özel oturumlarda dijital dönüşüm, gelişen tehdit ortamı ve yeni siber güvenlik teknolojileri konuşulacak.
Devamını oku