Araştırmacılar, İnsan Gözünden Daha Etkili Elektronik Lens Geliştirdi

Yeni geliştirilen lensler kamera, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerinin yeniden tanımlanmasını sağlayabilir.

Bilim insanlarının yeni icadı, bugün kullanılan tüm optik cihazları devrimsel nitelikte değiştirecek bir etkiye yol açabilir. Yapay kas ve düz lens teknolojilerinden esinlenerek geliştirilen yeni lens, insan gözünden daha etkin fonksiyonlarıyla öne çıkıyor.

Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (SEAS) araştırmacılarının geliştirdiği lens, tıpkı insan gözü gibi gerçek zamanlı olarak odaklanabiliyor. Hatta kendini astigmatlı göze göre ayarlayabiliyor ve bulanık görüntülerin netleşmesini mümkün kılıyor.

Bu yeni yapay göz, metalens olarak adlandırılan lens teknolojisinden faydalanarak geliştirildi. Sahip olduğu nano yapısı, lensin ışığa odaklanmasını sağlıyor. Geleneksel lensler odaklanma konusunda birden çok fonksiyonda başarılı olmaya çalışarak görüntüyü alırken, yeni lensler sadece tek bir noktadan görüntüye odaklanıyor.

Yeni bir teknoloji olduğu için bu lenslerin son kullanıcı cihazlarda yer etmesi yıllar alacak. Ancak teknolojinin standart halini alması, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin daha küçük ve çok daha etkili olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: Engadget

Total
0
Shares
Önceki haber

Apple’ın Kredi Kartı Cüzdan ve Kot Pantolonlarından Hasar Görüyor

Sonraki haber

4.0’ın Şanslı Sektörleri Hangisi Olacak

İlginizi çekebilir

Tarfin, Güncellenen Mobil Uygulamasıyla Hasatta Çiftçinin Yanında

Çiftçiye teknolojinin gücüyle hizmet veren Tarfin, güncellenen mobil uygulaması ve 70’ten fazla şehirde aktif 700’ü aşkın satış noktasıyla yeni tarım sezonunda üretimi desteklemeye hazır. Çiftçilerin bulundukları bölgelerdeki en güncel tarım girdi fiyatlarını karşılaştırmalı olarak sunan Tarfin mobil uygulaması, çiftçinin tarım girdisi ihtiyaçlarını karşılamak ve tarımsal üretime destek olmak için hazırlıklarını tamamladı.
Devamını oku