Araştırmacılar, “Selfie” ile Kan Basıncını Ölçebilecek Yeni Bir Yöntem Keşfetti

Kanada ve Çinli araştırmacıların ortak çalışmasında kan basıncını ölçmek için selfie yani özçekimden yararlanan bir yöntem geliştirildi.

Toronto Üniversitesi ve Hangzhou Tıp Fakültesi araltırmacıları, akıllı telefonla elde edilen kısa videolar aracılığıyla kan basıncının ölçülebileceğini gösteren bir rapor yayınladı.  

Transdermal Optik Görüntüleme adı verilen teknoloji ile akıllı telefon kamerasından yayılan ışığı kullanarak ciltteki protein miktarı tespit ediliyor. Bu veri, makine öğrenim algoritması yardımı ile kan basıncı ölçümüne dönüştürülüyor. Araştırmacılar bu yöntemin %95 doğruluk oranıyla çalıştığını açıkladı.

Doğu Asya ve Avrupalı 1.328 katılımcıyla gerçekleşen test sonuçlarında %95’lik bir doğruluk payı olsa da bunun ten renginin değişmesiyle ne ölçüde aynı doğrulukta kalacağı şu an için muamma. Teroide testin yine aynı şekilde çalışması öngörülüyor. Ancak esmer tenlerde veya siyahilerde daha yüksek olan melanin proteininin, ölçüm esnasında karışıklığa yol açabileceği söyleniyor. Bu sebeple test ekibi farklı ten renklerini de teste tabi tutmaya karar vermiş durumda.

Şayet teknoloji başarılı olursa, çok basit bir işlemle sağlık hizmetine veya herhangi bir tıbbi gerece ihtiyaç duymadan kan basıncı ölçülebiliyor olacak. Özellikle beyin kanaması veya kalp krizi gibi sonuçlar doğurabilen yüksek tansiyonun ölçümünde bu teknolojinin büyük fayda sağlayabilir.

Kaynak: TheNextWeb

Total
1
Shares
Önceki haber

CX Lab Global Araştırdı: Online Hızlı Tüketim Sektörü Mercek Altında!

Sonraki haber

Microsoft: Rus Bilgisayar Korsanları IoT Cihazları Hedef Alıyor

İlginizi çekebilir