Araştırmcılar Online Veri Transferini Hızlandırmanın Yolunu Buldu

City College of New York’da çalışan araştırmacılar, ışığın dağılmasını engelleyen yeni bir metod sayesinde online veri hızını artırmayı başardı.

New York’daki City Üniversitesi’nde bulunan City College’da görevli fizikçi Alexander B. Khanikaev’in liderliği yaptığı araştırma ekibi, metamateryal ile gerçekleştirilen uzun vadeli etkileşimlerin, ışık davranışlarının standart davranışlarını değiştirip, onları yerelleşmeye zorladığını ortaya çıkardı.

Gerçekleştirilen çalışmalar bu etkileşimlerin derecesini kontrol etmenin ve bu sayede ışık dalgalarının karakterlerinin yayılmadan sıkışık kalacak biçimde değiştirilebileceğinin de mümkün olduğunu gösteriyor. Bu keşif araştırmacıların “online veri trafiğinin hızını arttırabileceği” yeni yollara da kapı açıyor.

Khanikaev açıklamasında “Işığı muhafaza etmek için bulunan bu yeni yaklaşım, yeni optik cihazların tasarımına yol açıyor. Bu keşif günlük hayatta kullandığımız cihazlar üzerinde de büyük etkiler gösterebilir.” sözlerini kullandı. “Akıllı telefonlardaki antenlerden, Wi-Fi yönendiricilerine ve optik elektroniklerde kullanılan optik yongalara kadar, internet üzerinden yapılan veri aktarımını daha önce görülmemiş hızlara çıkartmak mümkün olabilir. 

Araştırmaların hala devam ettiği söylenirken, şu anda görülebilir ve kızılötesi ışığı yakalamak için yeni yaklaşımlar üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Bu sayede yeni yaklaşımların daha fazla seçeneğe sahip olması planlanıyor. 

Total
242
Shares
Önceki haber

Google Türkiye Yeni Android Cihazların Lisanslarının İptal Edildiğini Duyurdu

Sonraki haber

Facebook Çalışanlarının Bilgileri Çalındı

İlginizi çekebilir

Markalar Kalabalığa Değil Etkileşime Odaklanmalı, Çekilişle Gelen Takipçi Anında Gidiyor!

Sosyal medyada özellikle de Instagram’da her gün binlercesi düzenlenen ‘Takip edin, arkadaşınızı etiketleyin ve yorum yapın’ komutuyla yapılan hediye çekilişleri, markaya takipçi kazandırmak yerine, marka algısına zarar veriyor. Binlerce hediyenin verileceği vaat edilen çekilişler konusunda markaları uyaran Influencer Marketing uzmanı Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, “Takipçinin yarısı çekiliş sonrası hemen gidiyor. Bu çekilişler yanlış yapıldığında, markalar zarar görüyor. Doğru olanı Milli Piyango kurallarına uygun, şeffaf ve mutlaka uzman pazarlama ekibinin tasarladığı çekilişi yapmaktır” dedi.
Devamını oku