ARM, Huawei ile Bağlarını Kopardı

Amerikan Hükümeti tarafından kara listeye alınan Çinli Huawei’ye bir darbe de İngiltere’den geldi.

İngiltere merkezli çip üreticisi ARM, Huawei ile tüm iş alışverişini durdurduğunu açıkladı. Firma, çalışanlarına aktif  ve  bekleyen tüm iş anlaşmalarını durdurma talimatını vermiş durumda. BBC tarafından yapılan habere göre ARM’ın bu kararı almasında Huawei’nin kendi çipini tasarlama tehlikesi etkili olmuş.

Her ne kadar İngiltere merkezli olsa da çip üreticisi ARM’ın teknoloji kaynağı Amerika. Bu sebeple, yaşanan ticari gerginliğin kendilerini de etkileyebileceğini düşünen ARM, Huawei ile işlerini askıya almışa benziyor.

ARM’ın bu kararı kendi mi aldığı yoksa ABD Ticari Departmanı kanadından gelen bir uyarı ile mi harekete geçtiği belirsiz. Şayet ABD kanadından gelen bir uyarı bu kararın alınmasında etkili olduysa, ARM’ın bu hareketi Huawei’ye teknoloji sağlayan diğer şirketler tarafına da yansıyabilir.

Yayınlanan bir rapora göre kara listeye alınan Huawei’nin telefon üretiminde kullandığı Amerika menşei teknolojiler stoğu 3 ay ila 1 sene süresince faaliyetlerine katkıda bulunacak miktarda. Ancak Micron, Skyworks ve Qorvo gibi Amerika menşei firmaların teknolojileriyle üretimini sağlayan firmanın, özellikle tedarik hatlarının ciddi şekilde kısıtlanan kısımlarında bir noktada  stoğu tükenecek. ARM’ın lisansını da kaybeden Huawei, bu sebeple ARM tasarımını kullanarak kendi çipini üretemez olacak.

Halihazırda kilit bileşenlere erişim olmadan bile, Huawei büyük bir zorlukla karşı karşıya. Ancak ARM’ın mimarı tasarımları ve talimat setleri olmadan ABD teknolojisi içermeyen bir akıllı telefon üretmek neredeyse imkansız hale geliyor.

Kaynak: https://www.theverge.com

Total
8
Shares
Önceki haber

Google Yapay Zekası Akciğer Kanserini Tespit Etmede, Radyologlardan Başarılı Oldu

Sonraki haber

Yapay Zeka ile Aramızdaki İnce Çizgi

İlginizi çekebilir