Atıkları Hissederek Ayıran Geri Dönüşüm Robotu

İşçiler için hem tehlikeli hem de sıkıcı olabilen atıkları cinsine göre ayırma işi, yakın gelecekte dokunma hissine sahip robot işçilerin oyuna girmesiyle, hızlı ve verimli süreçlere dönüşebilir.

Araştırmacılar, dokunma hissiyle atıkları cinsine göre ayırt edebilen bir robot geliştirdi. Robot, baskı sensörlerinin cismi ezmesiyle yaşanan boyut değişimini ölçen bir gerilme sensörüyle çalışıyor. Cismin ezilme süreci ve seviyesine göre plastik mi yoksa kağıttan mı olduğunu anlayan sensör metal varlığını bile anlayabiliyor.

Robotun elleri Auxetic olarak adlandırılan ve uzadığında genişleyen, kısaldığında bükülen bir materyalden yapılmış. Auxetic materyal sayesinde; tipik robotların aksine, RoCycle isimli geri dönüşüm robotunun her bir parmağına, sağ el ve sol el kullanıyormuş gibi bir hareket kabiliyeti getirilmiş.

RoCycle henüz tesislerde görev almaya hazır değil. Cisimler sabitken yüzde 85 oranında başarı yakalayan robot, hareket halindeki bir bant üzerinde cisim seçme konusunda yüzde 63 doğruluk payıyla çalışıyor. Üstelik gerçek hayattaki karmaşık atıklar karşısında robotun neler yapabileceği henüz belirsiz. Örneğin; karton kutu içine atılmış teneke kutu ile karşılaştığında, robot nasıl bir seçim yapacak?

Geliştirmenin sonraki adımında dokunmatik sistemin, kamera tabanlı bilgisayar gözlemcisiyle bir araya getirilmesi muhtemel görünüyor.

Kaynak:https://www.engadget.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Yahoo, Büyük Veri Hırsızlığından Dolayı 117,5 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Sonraki haber

Hırsızları Tespit Eden Yapay Zeka %81 Başarıyla Çalışıyor

İlginizi çekebilir