Avast ve Fransız Polisinden Kötü Amaçlı Yazılım Kullanan Çeteye Darbe

Fransız polisi, siber güvenlik firması Avast ortaklığında gerçekleştirdiği operasyonla RETADUP isimli kötü amaçlı yazılımı hedefleyerek büyük bir başarı sağladı.

Siber güvenlik firması Avast ve Fransız Ulusal Jandarması tarafından yapılan açıklamaya göre RETADUP yazılımı ile 850.000’den fazla Windows işletim sistemini hedef alan çetenin altyapısına giriş yapmada başarılı olundu. Altyapıya giriş yapmayı başaran   güvenlik ekipleri çetenin komuta ve kontrol sunucularında yer alan veriler ışığında RETADUP yazılımının bulaştırıldığı 850.000’i aşkın bilgisayar, kullanıcılarının hiçbir işlem yapmalarına gerek duymadan uzaktan kontrolle temizlendi.

Avast, geçtiğimiz Mart ayında tarama yaptığı bilgisayarlarda fark ettiği kötü amaçlı yazılıma dair bilgileri Fransız yetkililerle paylaşarak yardım talebinde bulundu. Güvenlik güçleriyle birlikte hareket eden siber güvenlik firması kötü amaçlı yazılımın barındırıldığı sunucuları ele geçirdi. Yapılan açıklamaya göre RETADUP virüsünden etkilenen bilgisayarların büyük çoğunluğu Latin Amerika bölgesinde yer alıyor. Oranlandığında virüslerin etkilediği bilgisayarların %35’i Peru’da, geriye kalan kısmı ise Venezuela, Ekvator, Meksika, Kolombiya, Arjantin ve Küba ülkelere dağılmış durumda.

RETADUP virüsü yerleştiği bilgisayardan veri çalmak yanı sıra bilgisayarı gizlice kripto para madenciliği için kullanabiliyor. Yetkililerin açıklamalarına bakılırsa çete bu yolla 4.500 dolar para kazanmış.

Total
21
Shares
Önceki haber

VERBİS için Son Tarih Yaklaşırken Uzmanlar Uyarıyor: KVKK Uzun Soluklu Bir Maraton!

Sonraki haber

Dijital Dönüşümden Gelecek Okuryazarlığına

İlginizi çekebilir

Ekmob ile İşletmeler Kârlı, Çalışanlar Verimli Oluyor

Saha ekiplerinin verimliliğini artırmak amacıyla kurulan Ekmob, sağladığı hizmetle finanstan inşaata, otomotivden medikale kadar pek çok sektöre hizmet verirken, 6 yıl içine kaydettiği gelişimle alanının öncü firmalarından biri haline geldi. Ekmob CEO’su Sunay Şener, şirketin son hamlelerini ve sektördeki gelişmeleri Teknotorite için anlattı.
Devamını oku