Avast’ın Kullanıcılarının Tarayıcı Verilerini Sattığı Ortaya Çıktı

Milyar dolarlık güvenlik firması Avast, kullanıcılarını zararlı yazılımlardan korurken, tarayıcı alışkanlıklarını firmalara satıyormuş.

Bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumak dendiğinde akla ilk gelen güvenlik firmalarından biri olan Avast, kazancını yalnızca kullanıcıların güvenli tutulması sayesinde oluşmamış. Firmanın 2013 yılından beri kullanıcılarının tarayıcı alışkanlıklarını firmalara sattığı ortaya çıktı.

Spyware adı verilen yazılımlar sizin bilgisayar üzerinde gerçekleştirdiğiniz işlemleri takip edip, bunların kayıtlarını üreticilerine göndermesi ile tanınır. Avast gibi firmaların güvenlik yazılımları ise sizin haberiniz olmadan gerçekleştirilen bu işlemleri engellemek için ortaya çıktı. Avast’ sizi istenmeyen yazılımlardan korurken aynı zamanda bilgilerinizi takip ettiği ise Mozilla ve Opera’nın aldığı güvenlik önlemleri ile ortaya çıktı.

Mozilla ve Opera geçtiğimiz hafta bazı Avast eklentilerini, kullanıcıların hareketlerini takip ettiği gerekçesi ile tarayıcılarından kaldırdı. Bunun üzerine akıllarda oluşan sorular üzerine Avast’ın yöneticilerinden Ondrex Vlcek, Forbes’e açıklamalarda bulundu. Vlcek’e göre ortada herhangi bir özel hayatı ihlal durumu yok.

Ondrex Vlcek

Vleck’e göre Avast kullanıcılarının internet kullanımı tarayıcı üzerindeki eklenti sayesinde toplanıyor.Bu bilgiler Avast sunucularına ulaşmadan önce içerisinde bulunan her türlü kişisel bilgi veya kullanıcının kimliğini açığa çıkaracak şeyler temizleniyor. Toplanan bütün veriler Avast’ın yüzde 65’ine sahip olan Jumpshot tarafından analiz edilip, sonrasında müşterilere satılıyor. Bu müşteriler ise yatırımcılar veya marka yöneticileri olarak tanımlanıyor.

Avast’ın 2013 yılında aldığı Jumpshot,” internet üzerindeki kullanıcıların yönelimleri” hakkında bilgileri sağlıyor. Mesela bir ziyaretçinin ziyaret ettiği sayfadan hangi sayfaya geçtiği gibi bilgiler ile reklam kampanyalarının etkilerini takip etmek mümkün. “Jumpshot’ın müşterileri, genellikle yatırımcılar, online firmaların yeni kampanyalarda nasıl bir başarı sağladığını öğrenmek istiyor.” 

Vleck yaptığı açıklamada, kullanıcılarının bilgilerini saklamak için Avast kullandığının farkında olduklarını, bu yüzden özel bilgilerin satmak ya da kişiye özel reklamlar sağlamak için kullanılmadığı konusunda garanti veriyor. “Kesinlikle hiç bir reklamcının ya da üçüncü partinin Avast kullanıcı veritabanına erişmesine izin vermiyoruz.”

Avast’ın bu bilgileri satarak elde ettiği gelir konusunda gelen soruya cevabı ise, toplam gelirin yüzde 5’ine denk olduğu yönünde. 2019’un ilk yarısında 430 milyon dolar civarında bir gelir elde edildiği düşünülürse, verilerin satışından elde edilen gelir yaklaşık 20 milyon dolardan fazla olmalı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite