Avrupa, Amazon’u Haksız Rekabetten Dolayı Soruşturmaya Aldı

Şayet Amazon’un veri kullanımında AB yasalarını çiğnediği tespit edilirse, firma 23 milyar dolara kadar ceza alabilir.

Avrupa Birliği, e-ticaret devi Amazon üzerinde geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın detaylarını paylaşan Avrupa Birliği, Amazon’un kendi pazarında satış yapan bağımsız perakendecilere ait verileri kullanıp kullanmadığını araştıracak. AB yasalarına göre rekabete aykırı olan bu tarz bir veri kullanımının varlığı ortaya çıkarsa Amazon’un 23 milyar dolara kadar ceza alması bekleniyor.

Amazon’un hem perakendeciler için bir platform hem de aynı platformda satıcı rolünü üstlenmesi iş dünyasının en tartışmalı alanlarından birisi haline geldi.

Rekabet Komisyonu yetkililerinden soruşturmaya önderlik eden Margrethe Vestager, Amazon’un ikili rolünü çok yakından araştırdıklarını dile getirdi. Komisyonun endişesi, Amazon’un bu verileri kullanarak rekabeti imkansız hale getirecek kadar baskın hareket etmesi.

Amazon kanadı ise yaptığı resmi açıklamada soruşturma kapsamında Avrupa Birliği ile tam iş birliğinde olacağını ve her boyuttaki işletmeyi desteklemek, büyümelerine yardımcı olmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: BusinessInsider

Total
2
Shares
Önceki haber

İş Dünyasının Veri Hakimiyeti Pentaho ile Artıyor

Sonraki haber

Google, Çin’e Özel Arama Motoru Geliştirme Projesini Durdurdu

İlginizi çekebilir

Video Tasarımında Yaratıcılığın Sınırlarını Kaldırın

Digital Exchange’in geliştirdiği RAWY adlı bulut tabanlı video hazırlama platformu, iş dünyası ve e-ticaret odaklı çözümleriyle tüm dünyaya açılıyor. Endüstri standartlarında video tasarımlarını özgürleştirirken, çıktı sürelerini kısaltan platform, özellikle geleneksel reklam videolarının sosyal medya ve dijital mecralara taşınmasını kolaylaştırıyor.
Devamını oku