Avrupa, Amazon’u Haksız Rekabetten Dolayı Soruşturmaya Aldı

Şayet Amazon’un veri kullanımında AB yasalarını çiğnediği tespit edilirse, firma 23 milyar dolara kadar ceza alabilir.

Avrupa Birliği, e-ticaret devi Amazon üzerinde geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın detaylarını paylaşan Avrupa Birliği, Amazon’un kendi pazarında satış yapan bağımsız perakendecilere ait verileri kullanıp kullanmadığını araştıracak. AB yasalarına göre rekabete aykırı olan bu tarz bir veri kullanımının varlığı ortaya çıkarsa Amazon’un 23 milyar dolara kadar ceza alması bekleniyor.

Amazon’un hem perakendeciler için bir platform hem de aynı platformda satıcı rolünü üstlenmesi iş dünyasının en tartışmalı alanlarından birisi haline geldi.

Rekabet Komisyonu yetkililerinden soruşturmaya önderlik eden Margrethe Vestager, Amazon’un ikili rolünü çok yakından araştırdıklarını dile getirdi. Komisyonun endişesi, Amazon’un bu verileri kullanarak rekabeti imkansız hale getirecek kadar baskın hareket etmesi.

Amazon kanadı ise yaptığı resmi açıklamada soruşturma kapsamında Avrupa Birliği ile tam iş birliğinde olacağını ve her boyuttaki işletmeyi desteklemek, büyümelerine yardımcı olmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: BusinessInsider

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite