Avrupa’da Elektrikli Araç Satışları Eylül Ayında Rekor Kırdı

Pandemi ve salgına bağlı olarak küresel olarak yaşanan ekonomik gerilemeye rağmen Avrupa’daki elektrikli araç pazarı büyümeye devam ediyor.

InsideEV isimli elektrikli araba odaklı haber sitesi tarafından yayınlanan yayınlanan rapora göre pandemi ve ekonomik dengesizliklere rağmen Avrupa’da elektrikli araç pazarı Eylül 2020’de rekor kırdı.

Eylül 2020’de, Eylül 2019’a kıyasla elektrikli araç satışlarında % 166’lık bir artış yaşandı ve 160.059 yeni araç satıldı. Ayrıntıya inildiğinde bataryalı elektrikli araçlar, hibrit araçlardan %29 daha fazla satmış durumda. Eylül 2020’de Avrupa’da 91.615 bataryalı elektrikli araç satılırken, hibrit araçlarda bu rakam 68.444 olarak kayıtlara geçti. Bataryalı elektrikli araç satışları Eylül 2019’a kıyasla 2020’de % 120 artış sağlarken, hibrit araçlarda bir önceki yıla kıyasla % 268’lik bir sıçrama söz konusu.

Hibrit araç satışlarındaki bu patlamanın, pazara daha fazla hibrit araç seçeneğinin sunulması ve araç sahiplerinin kişisel karbon ayak izlerini azaltmak istemelerinin bir sonucu olduğu belirtiliyor. Bu yıl markalardan Ford Kuga ile, Volvo XC40 ve XC60 ile araç filosuna yeni hibrit modelleri ekledi.

Doğrudan elektrikli arabaya geçiş yapmada çekinen kullanıcıların bataryalı elektrikli araçlar yerine hibrit modellerde karar kılmaları da bu popülaritenin sebeplerinden birisi.

Avrupa’da elektrikli araç satışlarında lider Renault

Ford ve Volvo yanı sıra Volkswagen’in tamamen elektrikli ID.3 modelinin de 8.571 adet satarak Eylül ayı satış rakamlarına önemli bir etki bıraktığını belirtmek gerekli. Nitelim model, Eylül ayının en popüler üçüncü araç tercihi olarak listeye girmiş. Listenin zirvesinde ise Tesla Model 3 16.125 adet satarak birinciliğe yerleşirken, Renault Zoe 11.026 adet satarak ikinciliğe yerleşiyor.

Toplam satışlara bakıldığında ise Ocak 2020’den bu yana Renault Zoe toplamda 63.504 adet satarak birinci sırada yer alırken, ardından Tesla Model 3 57.167 adet satarak ikinci sırada yer alıyor. Toplam satışlarda üçüncü sırada ise  27.126’lık satış ile Volkswagen e-Golf yer alıyor.

Total
15
Shares
Önceki haber

COVID-19’un Ödeme Endüstrisi Üzerindeki Etkileri

Sonraki haber

Apple, “One More Thing” Etkinliiğinde ARM Tabanlı Yeni Mac’leri Tanıtacak

İlginizi çekebilir

Çocuklar ve Teknoloji

Artık hayatımızın her alanında elimizde teknolojik cihazların olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eskiden iş yerinde bitirip çıktığımız işlerimizi artık taşınabilir bilgisayarlarımız sayesinde evde de yapmaya devam ediyoruz. Cep telefonu ise tamamen vücudumuzun bizden ayrılmayan, olmazsa olmaz bir parçası. Peki, bu kadar fazla teknoloji çocuklarımızı nasıl etkiliyor?
Devamını oku