Avrupa’nın İlk Tesla Fabrikası Almanya’da Açıldı

Açılışa katılan Elon Musk, tesiste üretilen ilk 30 aracı sahiplerine teslim ederek fabrikanın resmi açılışını gerçekleştirdi.

Elektrikli araç markası Tesla, Avrupa bölgesindeki ilk üretim fabrikasını Almanya’da açtı. Araç üretim sorumlusu Andre Traurig tarafından sunulan etkinliğe Elon Musk eşliğinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck  de katıldı.

Almanya Oto Pazarı İçin Büyük Değişim

Avrupa’nın ilk Tesla üretim merkezi olan Almanya’daki fabrikanın ilk 6 ayında 30 bin araç üretmesi, gelecek yıllarda ise yıllık 500 bin araç üretmesi planlanıyor. Yeni Gigafactory, Almanya’daki diğer tüm fabrikaları geride bırakarak 50 gigawatt saat pil gücü üretmeyi hedefliyor.

Alman markaları Audi, BMW ve Mecedes-Benz’i ilerleyen dönemlerde daha zorlu bir rekabet bekliyor. Nitekim geçtiğimiz yıl Tesla Model 3, 2020 yılına oranla sıralamada 48 basamak yukarı çıkarak Almanya’nın en çok satan 7. Elektrikli aracı oldu.

Diğer otomobil üreticilerinin yenilenebilir enerji ve özellikle Tesla’nın başarılı işler çıkardığı pil inovasyonu için rekabetçi yapıya ne kadar hızlı ve verimli bir yanıt verebileceği merak konusu.

Almanya’nın Doğu Bölgesinde Ekonomik İyileşme Bekleniyor

Tesla’nın Gigafactory’i açmasıyla birlikte Almanya’nın en önemli kazanımlarından birisi de tesisin konumu oldu. Berlin’in 55 km doğusunda yer alan Grunheide bölgesine konuşlanan tesis, bir zamanlar komünist rejim altında kalmanın ekonomik problemleriyle boğuşan bölge için de finansal bir hareketlilik sağlayabilir ve bölgeye yetenekli insanları çekebilir.

Total
0
Shares
Önceki haber

Vertiv Giordano Albertazzi’yi Amerika Bölgesi Başkanı Olarak Atadı

Sonraki haber

Zorlu görevlerin drone’u DJI Matrice 30 tanıtıldı

İlginizi çekebilir

Apsiyon’un Başarı Hikâyesi Webrazzi Sahnesinde!

‘Site Yöneticisinin Dijital Asistanı’ sloganıyla 2012 yılında faaliyet göstermeye başlayan, kısa sürede “Avrupa’nın en gözde 100 girişimi” arasına girmeyi başaran Apsiyon, Türkiye’den dünyaya uzanan başarı hikâyesiyle Webrazzi Summit’e konuk olacak.
Devamını oku