Avustralyalı Teknoloji Unicorn’u Canva, Siber Saldırıdan Büyük Darbe Aldı

Siber saldırıyı gerçekleştiren hacker, 139 milyon Canva kullanıcısına ait veriyi çaldığını iddia ediyor.

Sidney merkezli grafik tasarım servisi girişimi Canva geçtiğimiz günlerde ciddi bir siber saldırıyla yüz yüze geldi.  Canva’nın güvenlik duvarını aşan bilgisayar korsanı 139 milyon kullanıcıya ait veriyi çalmış durumda.

Eylem, internet ortamında GnosticPlayers olarak tanınan bilgisayar korsanı tarafından gerçekleştirildi. GnosticPlayers geçtiğimiz şubat ayından bu yana 44 farklı firmadan çaldığı 932 milyon kullanıcı bilgisini derin ağda (Deep Web) satıyor olmasıyla adından bahsettirmişti.

Bilgisayar korsanı iletişime geçtiği ZDNet isimli teknoloji sitesine verdiği bilgide, kullanıcılara ait verilerin tamamını kendi veri deposuna aktardığını, işlemi geç de olsa fark eden yetkililerin veri tabanı sunucularına olan erişimi kapattıklarını açıklıyor. Çalınan bilgiler arasında kullanıcı rumuzları, gerçek isimler, e-posta adresleri, bulundukları şehir & ülke bilgileri yer alıyor.

139 milyon kullanıcının 61 milyonluk kısmına ait parola bilgileri de veri tabanında yer alıyordu. Parolalar, şu ana kadarki en güvenli karma şifre algoritmalarından birisi olarak kabul edilen Bcrypt algoritmasına sahipti.

Geriye kalan 78 milyon kullanıcı ise Gmail hesaplarını Canva sistemine bağlı olarak kullanıyor ve girişte şifreye ihtiyaç duymayan Google doğrulama sisteminden faydalanıyordu. Google doğrulama bilgileri de çalınan bilgiler arasında. Canva yetkilileri ise önlem olarak kullanıcılarına, şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Avustralya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Canva 2012 yılında kurulmuştu. Bireysel kullanıcılardan büyük ölçekli şirketlere kadar, web sitesi veya logo tasarımı konusunda hızlı çözümler sunan Canva, henüz 3 gün önce aldığı 70 milyon dolarlık yatırımla değerini 2,5 milyar dolara çıkarmıştı.

Kaynak: https://www.zdnet.com

Total
2
Shares
Önceki haber

İsviçre Posta Servisi Laboratuvar Numuneleri Teslimatında Drone Kullanıyor

Sonraki haber

LEGO %100 Yenilenebilir Enerji ile Üretim Sürecine Geçiş Yaptı

İlginizi çekebilir