Axiom Space, Dünyanın İlk Yörüngesel Veri Merkezini Faaliyete Geçirmek İçin Kepler Space ve Skyloom ile İş birliği Yapıyor

Houston merkezli Axiom Space şirketi, ticari uzay istasyonu Axiom Station’ın ilk modülüne yüksek veri hızlı Optik Uydular Arası Bağlantıları (OISL) entegre etmek ve denemek için Kepler Communications US Inc. ve Skyloom Global Corp. ile anlaşma imzaladı. Buna paralel olarak Axiom Space ekibi, Axiom Station’da barındırılmak üzere dünyanın ilk ölçeklenebilir, bulut teknolojisi destekli, ticari yörünge veri merkezini inşa ediyor.

Yörüngesel veri merkezinin en önemli özelliklerinden biri “Dünya’dan bağımsızlık”, yani karasal bulut altyapısına geri bağlanmaya gerek kalmadan uzayda bulut hizmetleri sunabilme becerisidir. ODC T1, Axiom Space’in müşterileri için veri işleme ve yönetim uygulamalarının operasyonel hale getirilmesine yardımcı olurken, Dünya’nın yörüngesinin ötesinde keşif ve ekonomik kalkınmayı desteklemek için şirket içi veri işlemenin gerekli olacağı Ay ve Mars kullanım durumları için zemin hazırlayacak.

Kepler ve Skyloom ile yapılan çalışma, verilerin Kepler ve Skyloom uydu takımyıldızları aracılığıyla veri merkezine ve veri merkezinden uydulara iletilmesini sağlamak için OISL’lerin denenmesini sağlayacak. OISL’ler saniyede 10 gigabite kadar veri aktarımına olanak sağlarken Uzay Geliştirme Ajansı (SDA) birlikte çalışabilirlik standartlarını da karşılayacak.

ODC T1’in konuşlandırmasına hazırlık olarak Axiom Space, test yapmak ve ilk yetenekleri göstermek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na daha küçük bir veri işleme prototipi kurmayı planlıyor. Prototip 2024 yılında fırlatıldığında yapay zekâ, makine öğrenimi, veri füzyonu ve uzay siber güvenliği alanlarındaki uygulamaları test edecek.

Total
0
Shares
Önceki haber

Temaslı Ödeme Mi Temassız Ödeme Mi Daha Güvenli?

Sonraki haber

Akıllı Cihazları Güvence Altına Almanın 10 Yolu

İlginizi çekebilir

Acer, Antimikrobiyal Ürün Ailesini Yeni Ürünlerle Genişletti

Acer, antimikrobiyal ürün ailesini dizüstü bilgisayarlar, ekranlar, aksesuarlar ve giysiler dahil olmak üzere çeşitli kategorilerdeki yeni ürünlerle genişletti. Düzenli olarak dışarıda, yağmur veya güneş altında vakit geçiren kişiler için tasarlanmış dayanıklı antimikrobiyal cihazlar olan Acer Enduro Urban N3 dizüstü bilgisayar ve Enduro Urban T3 tablet tanıtıldı. Hareket halinde çalışanlar için iş dünyasına yönelik antimikrobiyal çözüm olan Acer TravelMate Spin P4 dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar, güçlü performansıyla dikkat çekiyor. ENERGY STAR®, TCO ve EPEAT sertifikalarına sahip Acer VE246Q antimikrobiyal monitör, hem göz hem de çevre dostu 23,6 inç FHD VA ekranı ile öne çıkıyor. Acer Bluetooth Klavye ve Fare KM501, Chromebook’larla sorunsuz çalıştıklarını teyit eden “Chromebook ile Çalışır” sertifikalarını taşıyor. Acer Eco-Shell ceket, sık seyahat edenlere yönelik bir antimikrobiyal çözüm olarak sunulurken, kullanılmış kahve telvesi özlerinden üretilmesiyle öne çıkıyor.
Devamını oku