“Beyin İmplantları, 20 Yıl İçinde Eğitim Sistemini Gereksiz Kılabilir”

Yapay zeka uzmanları beyine yerleştirilmiş implantlar aracılığıyla bilginin doğrudan beyine aktarılabileceğini söylüyor.

Bir yapay zeka uzmanı ve aynı zamanda Fontech.ai’ın kurucusu olan Nikolas Kairinos, gerçekleştirdiği bir röportajda 20 yıl içerisinde her şeyi öğrenmemizi mümkün kılacak beyin implantlarının ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

Ezberlemeyi ortadan kaldıracağı düşünülen beyin implantları sayesinde hiçbir şeyi araştırmanıza, internet arama motorlarında gezinmenize gerek kalmayacak. Karinos’a göre bilgi direkt aklınıza gelecek:

“Beyinle doğrudan bağlantılı olan yapay zeka, herhangi bir ses çıkarmadan aklınızdaki soruya cevap verebilecek. Bir şeyin Fransızca nasıl telaffuz edildiğini mi öğrenmek istiyorsunuz? Yapay zeka size anında söyleyecek.”

Nikolas Kairinos’un bahsettiği teknoloji, Elon Musk’ın Neuralink projesine benziyor. Neuralink projesi veriyi bilgisayara değil, doğrudan beyine aktarmayı hedefliyor. Kairinos’a göre, bu teknoloji gelecekteki gerçekliğimiz olacak:

“Ezberle bir şeyler öğrenme ihtiyacı, artık bilgiye doğrudan erişeceğimiz için ortadan kalkacak. Google zihninizde olacak. Neredeyse sizin gibi düşünen akıllı bir asistanınız olacak.”

Kairinos bu gelişmenin çok yakında gerçekleşeceğini öne sürüyor. Yapay zekanın son dönemdeki gelişimine dikkat çeken uzman isim, önümüzdeki 5 yılda, geride bıraktığımız 50 yıldan daha etkili ilerlemelere şahit olacağımıza inanıyor.

Bahsedilen teknoloji Ghost in the Shell ve Matrix gibi bilim-kurgu temalı filmlerde defalarca işlenmiş olsa da geleceğin dünyasında gerçekten yer alacağı fikri kulağa inanılmaz geliyor. Böyle bir gelişme küresel anlamda insanların hayatını kökten etkileyebilir.

Kaynak: https://interestingengineering.com

Total
11
Shares
Önceki haber

Uber Düşük Reytinge Sahip Yolcularıyla Bağlarını Koparacak

Sonraki haber

Yazılım Devi Micro Focus’un Dünya Başkanından Türkiye’ye Stratejik Ziyaret

İlginizi çekebilir