Bilgisayar Korsanları, 1.000 Belarus Polis Memurunun Bilgilerini Sızdırdı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı protestolar giderek artarken, kimliği belirsiz bilgisayar korsanları Belaruslu kolluk kuvvetlerine ait bilgileri internete sızdırdı.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanması üzerine seçimlere hile karıştığını iddia eden halk gösterilere başlamıştı. Protestolar hız kesmeden devam ederken, bilgisayar korsanları Belarus güvenlik güçlerine ait verileri ele geçirerek internette yayınlamaya başladı.

Kimliği belirsiz siber korsanlar tarafından yapılan açıklamaya göre şayet tutuklamalar devam ederse, kolluk kuvvetlerine ait daha fazla veriyi internette yayınlayacaklarını dile getirdi. Hükümet ise bilgileri sızdıran siber korsanların tespit edilip cezalandırılacağı sözünü verdi.

Halk kırmızı ve beyaz protesto bayrakları eşliğinde “Adalet Yürüyüşü” sürdürürken polisin sert müdahalesi tepkilere neden oldu. Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre bugüne kadar 390 kadın protestolar esnasında göz altına alındı. Tutuklananlar arasında, daha sonra serbest bırakılıan 73 yaşındaki aktivist Nina Baginskaya da yer alıyordu.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite