Bilim İnsanlarından Tuzlu Suyu İçilebilir Suya Dönüştürmede Çığır Açan Buluş

Araştırmacılar tarafından sağlanan yeni teknoloji, içme sularının geleceği için önem arz eden etkilere sahip.

Küresel ısınma ve çevre kirliliği sebebiyle içme suyu kaynaklarında yaşanan azalması yanı sıra endüstrinin sürekli tuzlu su atığı üretmesi, gelecek için içilebilir suyu altından daha kıymetli hale getiriyor. Bu sebeple suyun hızlı ve kolay yolla tuzundan ayrıştırılarak içme suyuna dönüştürülmesi, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının uzun süredir gündeminde olan bir konu.

Kolombiya Üniversitesi’nde görev alan bir grup araştırmacı geliştirdikleri Sıcaklık Değişimli Çözelti Çözümleme (Temperature Swing Solvent Extraction ya da kısaca: TSSE) isimli su arıtma tekniğiyle deniz tuzundan 7 kat tuzlu olan (hipersalin)  suyu tuzundan arındırarak içilebilir hale getiriyor. Bu tarz atık sular, petrol ve gaz üretimi sırasında gerçekleşen endüstriyel işlemler esnasında ortaya çıkıyor ve yeraltı içme suları için büyük bir tehdit oluşturuyorlar.

Tuzlu suyu arıtmada heyecan verici bir adım

TSSE tekniği tuzlu suyu %98,4 oranında arındırarak “altın oran” olarak kabul edilen mevcut tekniklerle eşdeğer bir başarı ortaya koyuyor. Ancak diğer metotların ihtiyaç duyduğu yüksek ısı ve basınca oranla, TSSE işlemi 70 C’lik ısıyla sağlanıyor ve hem içilebilir su oluşturma hem de atık sudan faydalanmada devrimsel bir adım gerçekleştiriyor.

Kaynak: CNet.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Dijital Dönüşümde Dünyanın Gündeminde Neler Var?

Sonraki haber

Uzaktan Kontrol Edilen Robot Uşaklar Ev İşlerinizi Yapmaya Geliyor

İlginizi çekebilir