Social media icons

Bill Gates: “Covid-19 Hakkında Yalanların Hızla Yayılmasından Sosyal Medya Sorumlu”

Microsoft’un kurucularından olan ve şu sıralar hayır işlerine odaklanan Bill Gates salgın hakkında ortalıkta dolaşan zarar verici sahte iddiaların sosyal medya ile hızla yayıldığını söylüyor.

Microsoft’un kurucularından olan ve şirketteki görevini bırakarak kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı ile uzun süredir hayır işleri odaklı çalışmalar gerçekleştiren Bill Gates, Covid-19 pandemisi öncesinde yaptığı konuşmalarla insanlığı olası bir salgın konusunda uyaran açıklamalarda bulunmuştu. 2015 yılında gerçekleşen bir TED konuşmasında söz sahibi olan Bill Gates, milyonları etkileyebilecek ölümcül bir virüsten bahsetmesi, pandemi döneminde fazlasıyla dikkat çekti.

Gates, pandemi dönemine destek olması amacıyla kişisel servetinden 250 milyon dolar değerinde yardımda bulunmuş ve bir aşı geliştirilmesi üzerine çalışmaların başlatılmasına önderlik eden isimlerin başını çekti.

Ancak pandemi döneminde ülkelerin mücadele ettiği tek unsur koronavirüsün yayılması ve bir tedavi arayışı değildi. Yanlış bilgiler ve komplo teorileri de koronavirüsle mücadelede mühim bir noktada bulunuyor.  CNBC’ye röportaj veren Bill Gates ise etkileri son derece kritik olan yanlış bilgilerin, doğru bilgilere kıyasla sosyal medya yoluyla büyük hızla yayıldığını dile getiriyor.

Bill Gates, sosyal medyanın durumu daha kötü hale getirdiğini öne sürerken, Facebook ve YouTube’un yayından kaldırmadan önce milyonlarca kişiye ulaşan ”Plandemic” isimli belgeseli bu yanlış bilgi yayılmasına örnek gösterdi. Video “evde kal” çağrılarının bağışıklık sistemini zayıflatmak için bir hamle olduğunu öne sürüyordu ve 8 milyondan fazla kişi tarafından izlenmişti.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite