Bill Gates Windows Mobile’ın Neden Başarısız Olduğunu Açıkladı

Eski bir Microsoft yöneticisi ve Nokia’nın eski CEO’su Stephen Elop’un bir zamanlar söylediği gibi, mobil pazarı Android ile iOS arasındaki iki kişilik bir yarışa döndü. Android internete en çok bağlanılan platform olarak Windows’u geçmeyi başardı ve iOS’da bu konuda Windows’u geçmeye çok yakın. Microsoft’un bu pazarda yer alma konusunda neden başarısız olduğuna dair eski CEO Bill Gates’in açıklaması ise Amerika Birleşik Devletleri’nin 1998’de yürüttüğü “haksız rekabet” soruşturmaları. 

New York Times’ın düzenlediği bir konferansa katılan Bill Gates, pazara girmekte yaşadıkları problemlerden de bahsetti. 1998 yılında ABD hükümetinin yürüttüğü “haksız rekabet” soruşturmalarının kendilerini çok oyaladığını söyleyen Gates “Çok dikkat dağıtıcı bir dönemdi. Microsoft’un birçok kaynağını ve dikkatlerimizi oraya yöneltmek zorunda kaldık. Eğer bu olmasaydı mobil işletim sistemimize yoğunlaşabilir ve şu anda daha farklı bir firma olabilirdik.” dedi.

Gates, Microsoft’un mobil pazarında başarısız olmasının en büyük pişmanlıklarından birisi olduğunu söylüyor. Şirket artık servislerini mobil kullanıcılara sunması için Android ve iOS’a bağımlı durumda. Gelecekte bu değişebilecek olsa da, bir süre daha bu şekilde kalacak gibi gözüküyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Hem küçük hem kabiliyetli Gimbal çözümü: DJI OSMO Pocket

Sonraki haber

Yeni Adobe Eklentisi Sahte Fotoğrafları Tespit Edebilecek

İlginizi çekebilir