Binlerce Türkiye Çıkışlı Kredi Kartı Bilgisi İnternette Satışa Sunuldu

Türkiye’den çalınmış toplam 463,378 kredi kartı bilgisi internette satışa sunuldu.

Yılın son günlerine girmişken, 2019’un en büyük veri skandallarından birisi gerçekleşti. ZDnet’in haberine göre, internet üzerindeki en büyük kart bilgileri satış mağazası olan Joker’s Stash üzerinde tam 463,378 kredi kartı bilgisi satışa sunuldu.

Group-IB tarafından yapılan açıklamalara göre, 28 Ekim – 27 Kasım tarihleri arasında ele geçirilen Türk kredi kartları, 30.000+30.000+190.000+250.000 şeklinde dört parti halinde hackerların eline geçti.

Gorup-IB yetkilileri Türkiye’den böyle kart sızıntılarının nadir görüldüğünü ve bu olayın son 12 ayda gerçekleşen en büyük veri sızıntısını olduğunu belirtiyor.Joker’s Stash isimli kart mağazasında satışa sunulan kart bilgilerinin, hackerlara 500 bin dolardan fazla kazanç getirdiği düşünülüyor.

Group-IB yalnızca kredi kartlarının değil, banka kartlarının da ele geçirildiğini söylüyor. Siber Suçlar Araştırma Bölümü Başkanı Dmitry Shestakov “Kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC, kart sahibinin adı gibi bilgilerin yanı sıra, e-posta adresleri ve telefon numaraları da ellerine geçmiş” diyor. Bu verilerin bankaların sistemlerinden değil, ödemelerin yönetildiği başka bir kaynaktan sızdırılmış olduğu tahmin ediliyor.

Shestakov’a göre kart bilgileri üç farklı yoldan çalınmış olabilir. “İlk olarak Kullanıcıların kart bilgilerini sahte sitelere vermesi ile gerçekleşebilir. İkinci yol browserlara gizlenen kötü amaçlı yazılımlar ve üçüncü yol ise JavaScript kullanan dolandırıcıların hacklenmiş sanal mağazalarda, kullanıcı veri girişi yaparken bilgileri çalması olabilir. En çok üçüncü durumun gerçekleştiğini görüyoruz.” 

Bu bilgilerin Türk makamlara iletildiği ve gerekli uyarıların yapıldığı da söyleniyor. Üst makamlara bilginin geldiği Sözcü tarafından yapılan temas sonucu onaylanırken, Türk kurum ve kuruluşlarından herhangi bir açıklama yapılmış değil. 

Total
65
Shares
Önceki haber

The Irishman’de Kullanılan Gençleştirme Teknolojisinin Perde Arkası

Sonraki haber

SpaceX Astronomlara Sıkıntı Yaratan Starlink Uyduları İçin Çözüm Arıyor

İlginizi çekebilir