Bir Amerikan Eyaleti Daha Fidye Yazılıma Teslim Oldu!

Ryuk kod adlı fidye yazılımı bir Amerikan eyaletinde daha kurumsal işlemlere hasar vermeyi başardı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kazanan taraf siber saldırganlar oldu.

ABD’deki bir başka kamu dairesi daha fidye yazılıma teslim olarak bilgisayar sistemlerindeki verileri kurtarmak için bilgisayar korsanlarına 130.000 dolar ödemeyi kabul etti.

ABD’nin Indiana eyaleti La Porte County şehrinde siber suçlular 6 Temmuz Cumartesi günü bir saldırı düzenleyerek kamu işlerinin görüldüğü sisteme saldırdı. Saldırıyı tespit eden BT departmanı olaya hızlı bir şekilde müdahale etse de dizüstü bilgisayarların %7’sinden daha azını kurtarabildi.

Saldırı sonrasında ağ hizmetlerinin kullanılmaz hale gelmesi sonucu 3 gün süresince şehir yönetimi e-postalarına erişemedi ve kurumsal web siteler çalışmayı durdurdu. FBI görevlilerinin şifreli dosyaları geri alamaması sonucu fidye talebi kabul edildi.

Haziran ayından bu yana Lake City, Riviera Beach ve şimdi de La Porte County’ye düzenlenen siber saldırılar sonucunda Amerikan şehirlerindeki belediye yönetimleri toplamda 1 milyon doların üzerinde fidye ödemek zorunda kaldı.

Kaynak: BleepingComputer

Total
1
Shares
Önceki haber

Microsoft Office 365 Gizlilik Endişeleri Nedeniyle Almanya’daki Okullarda Yasaklandı

Sonraki haber

Çinli Yapay Zeka Girişimcisi, Kayıp Köpekleri Burun İzlerinden Buluyor

İlginizi çekebilir