Bir Damla Kan İle 13 Farklı Kanser Tipini Teşhis Etmek Mümkün Olacak

Toshiba tarafından geliştirilen makina bir damla kanı inceleyerek 13 farklı tipte kanseri tespit edebiliyor.

Sağlık sektöründe makinelerin etkisi her gün daha da önemli hale geliyor. Toshiba’nın geliştirdiği yeni cihaz bir damla kan örneği ile 13 farklı tipte kanseri teşhis edebiliyor. Hem de bunu 2 saat gibi kısa bir sürede ve olabilecek en hesaplı şekilde gerçekleştiriyor.

Japonya’da yayın yapan The Mainichi tarafından yayınlanan habere göre, bu makine sayesinde en ölümcül kanser tiplerini tespit edebilecek. Mide, yemek borusu, akciğer, karaciğer, safra, pankreas prostat, bağırsak, mesane, yumurtalık, göğüs, beyin ve yumuşak doku kanseri gibi erken teşhisin önemli olduğu kanser tiplerini tespit etmek mümkün olacak.

Şu anda kullanılan kanser teşhis cihazları doktorların çok fazla kan örneği almasına ve teşhis işleminde çok fazla para harcanmasına sebep oluyor. Diğer taraftan bu makina yalnızca bir damla kan ile teşihisi sağlayabilecek. İşlem o kadar kolay ve hızlı olacak ki, dünyanın her yanında kullanılabilecek 


Toshiba Frontier Research Laboratory’de baş araştırmacı olarak görev alan Koji Hashimoto duyurunun gerçekleştirildiği basın konferansında “diğer firmaların metodları ile karşılaştırıldığında, kanseri tespit oranı, testler için gereken zaman ve maliyet konusunda büyük bir avantajımız var” sözlerini kullandı. 

Makien daha önce Toray Industries tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucu geliştirilen kanser saptayıcı çip temel alınarak yapılmış. Toshiba bu çipin yüzde 95 oranında doğru tespit yapabildiğini, kendi geliştirdikleri cihazın ise yüzde 99 oranına ulaştığını belirtiyor.

Şirket bu cihazın önümüzdeki yıl tıbbi alanda test edilmeye başlayacağını söylüyor. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde ise piyasaya çıkıp, yaygın kullanıma geçilmesi bekleniyor. 

Total
1
Shares
Önceki haber

İsmail Uzelli İle RFID Hakkında Konuştuk

Sonraki haber

Elon Musk Cybertruck Camlarının Neden Kırıldığını Açıkladı

İlginizi çekebilir

Otomotiv Sektöründeki Yedek Parça Krizini 3D Yazıcı Bitiriyor

Yedek parça üretiminin azalması nedeniyle ister ithal, ister yerli üretim olsun otomobiller tamir için kontak kapatırken, yedek parçalar ise 3 kat fazla fiyata alıcı buluyor. Hem servis süresinin uzaması hem de yedek parça fiyatlarının yükselmesi otomobil sahiplerini zor durumda bırakırken, çözüm ise 3D yazıcıdan çıkıyor. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “ABD, Almanya ve Japonya’da tamirciler 3D yazıcıları kullanarak otomobillerin yedek parçalarını üretiyor. 3D yazıcı ile otomobil parçası üretmek hem ucuz, hem hızlı, hem de çok kaliteli olduğu için Türkiye’de de çok yakında bu yöntemin benimsenmesini bekliyoruz.” dedi.
Devamını oku