Bir Hacker 1 Milyara Yakın Kullanıcı Bilgisini Satışa Çıkardı

Gnosticplayers rumuzlu bilgisayar korsanı 44 farklı firmadan 932 milyon kullanıcın bilgilerini ele geçirdi. Sıradaki hedefi ise bu bilgileri satmak.

Geçtiğimiz şubat ayından bu yana Gnosticplayers rumuzlu bilgisayar korsanı 44 farklı firmadan çaldığı kullanıcı bilgilerini, derin internet (Deep Web) ile erişilen Dream Market isimli dijital pazarda satıyor. Aralarında 500px, UnderArmor, ShareThis, GfyCat ve MyHeritage gibi markaların yer aldığı veri hırsızlığında kullanıcı bilgileri kademeli olarak satışa çıkarılıyor.

İlk dalgada 620 milyon kullanıcı kaydı, ardından gelen dalgalarda sırasıyla 127 milyon kullanıcı kaydı, 93 milyon kullanıcı kaydı ve 26,5 milyon kullanıcı kaydı açığa çıkarılmıştı. Hacker tarafından geçtiğimiz hafta gerçekleşen saldırı ile aralarında Apple’ın tamir merkezi iCracked’in de yer aldığı 6 markaya ait 65,5 milyon kullanıcı verisi ele geçirilmiş durumda. Hacker takip edilmesi güç olduğu için satışlarında kripto para birimi Bitcoin’i kabul ediyor.

Hacker, ZDNet’e gönderdiği e-postada bilgi hırsızlığını paradan ziyade öncelikle şöhret için yaptığını ve bir diğer bilgisayar korsanı Peace_of_Mind gibi hatırlanmak istediği söylemiş. Bugün Peace olarak da hatırlanan hacker 2016 yılında LinkedIn, MySpace, Tumblr, VK.com ve Twitter’ın da aralarında yer aldığı sosyal mecralardan çaldığı 800 milyonu aşkın kullanıcı verisini satışa koyarak büyük ses getirmişti.

Kaynak: https://www.zdnet.com

Total
0
Shares
Önceki haber

Apple Mac Bilgisayarlarda NTFS Sürücüler Nasıl Kullanılır?

Sonraki haber

Amazon İşçi Çıkarmada Yapay Zeka Kullanıyor

İlginizi çekebilir

Yeni nesil bariyer sistemi TelPark ile otopark sorununa son!

Giderek artan araç sayısı ile birlikte site, hastane, ofis binaları, AVM benzeri toplu yaşam alanlarında önemli bir soruna dönüşen, engelli kişiler için ayrılmış alanların bile suistimal edilmesine kadar giden otopark sorunu şimdi teknoloji ile çözüme kavuşuyor. Sensormatic’in Ar-Ge departmanı tarafından geliştirilen yeni nesil park bariyer sistemi TelPark, akıllı yazılımı, şık tasarımı ve ihtiyaca uygun farklı versiyonlarıyla otopark yönetiminin hızlı, basit ve etkin şekilde gerçekleştirilmesine imkân veriyor.
Devamını oku

Geçiş Kontrol Sistemleri, Biyometri ve Entegrasyonla Daha Verimli Hale Geldi

Bina veya özel alan güvenliği için en temel ve en önemli kategoriler arasında yer alan geçiş kontrol sistemleri hızla gelişiyor. Kişiye özel kart, okuyucu ve kontrol panelinden oluşan geçiş kontrol sistemleri, artan güvenlik risklerinden dolayı çalınma, kopyalanma veya kayıpların mümkün olmadığı biyometrik geçiş kontrol çözümleriyle entegre şekilde kullanılıyor.
Devamını oku

Ddos Saldırılarının Artmasına Neden Olan 7 Faktör

Uzun zamandır varlığını sürdüren dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarının karmaşıklığı ve ölçeği son yıllarda artışa geçti. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, DDoS saldırılarının son altı ayda %40 oranında arttığını, bankacılık, e-ticaret ve eğitim gibi sektörleri giderek daha fazla hedef aldığını gösteriyor. Kuruluşlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bu tür saldırılar giderek daha sık görüldükleri için DDoS kesintileri işletmeler için gerçek bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, DDoS saldırılarının artışına neden olan 7 faktörü sıraladı.
Devamını oku