Bir Hacker 1 Milyara Yakın Kullanıcı Bilgisini Satışa Çıkardı

Gnosticplayers rumuzlu bilgisayar korsanı 44 farklı firmadan 932 milyon kullanıcın bilgilerini ele geçirdi. Sıradaki hedefi ise bu bilgileri satmak.

Geçtiğimiz şubat ayından bu yana Gnosticplayers rumuzlu bilgisayar korsanı 44 farklı firmadan çaldığı kullanıcı bilgilerini, derin internet (Deep Web) ile erişilen Dream Market isimli dijital pazarda satıyor. Aralarında 500px, UnderArmor, ShareThis, GfyCat ve MyHeritage gibi markaların yer aldığı veri hırsızlığında kullanıcı bilgileri kademeli olarak satışa çıkarılıyor.

İlk dalgada 620 milyon kullanıcı kaydı, ardından gelen dalgalarda sırasıyla 127 milyon kullanıcı kaydı, 93 milyon kullanıcı kaydı ve 26,5 milyon kullanıcı kaydı açığa çıkarılmıştı. Hacker tarafından geçtiğimiz hafta gerçekleşen saldırı ile aralarında Apple’ın tamir merkezi iCracked’in de yer aldığı 6 markaya ait 65,5 milyon kullanıcı verisi ele geçirilmiş durumda. Hacker takip edilmesi güç olduğu için satışlarında kripto para birimi Bitcoin’i kabul ediyor.

Hacker, ZDNet’e gönderdiği e-postada bilgi hırsızlığını paradan ziyade öncelikle şöhret için yaptığını ve bir diğer bilgisayar korsanı Peace_of_Mind gibi hatırlanmak istediği söylemiş. Bugün Peace olarak da hatırlanan hacker 2016 yılında LinkedIn, MySpace, Tumblr, VK.com ve Twitter’ın da aralarında yer aldığı sosyal mecralardan çaldığı 800 milyonu aşkın kullanıcı verisini satışa koyarak büyük ses getirmişti.

Kaynak: https://www.zdnet.com

Total
0
Shares
Önceki haber

Apple Mac Bilgisayarlarda NTFS Sürücüler Nasıl Kullanılır?

Sonraki haber

Amazon İşçi Çıkarmada Yapay Zeka Kullanıyor

İlginizi çekebilir