Amerika Birleşik Devletleri WhatsApp Mesajlarını Okuyabilmek İstiyor

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Facebook’un mesajlaşma uygulamalarındaki şifrelemeleri aşacak bir arka kapı istiyor.

Facebook’un sahibi olduğu popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, uçtan uca şifreleme sistemi ile, gönderilen mesajların üçüncü bir kişi tarafından okunabilmesini engelliyor. Amerika Birleşik Devleti Adalet Bakanlığı ise, bu mesajları okuyabilmek için bir arka kapı talebinde bulundu. 

Adalet Bakanı William Barr, terörizm, pedofili ve benzeri diğer suçları araştıran kolluk kuvvetlerinin, şifreleme sistemine takılmadan mesajları görebilmesi gerektiğini söylüyor. Buzzfeed’in haberine göre, Barr bu konu hakkında 4 Ekim tarihinde, Birleşik Krallık ve Avusturalya’nın da imzasını attığı açık bir mektup yayınlayacak. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e yönelik olan mektupta, toplum güvenliği özel hayatı korumak adına tehlikeye atılmayacak hale gelene kadar, gelişmiş uçtan uca şifreleme sistemlerinin beklemeye alınmasını talep edecek.  

Son 10 yıldır, mesaj şifreleme sistemlerinin suçlular ile savaşta engel teşkil ettiği ve suçluları yakalamayı zorlaştırdığı tartışılıyor. Örneğin, 2016 yılında gerçekleştirilen San Bernardino saldırısında, FBI tarafından Apple’dan talep edilen telefon kilidini açma talebi, verilecek kodun kötü amaçlı kullanıma sebep olabileceği sebebiyle, reddedilmiş ve FBI telefonu açabilmek için farklı bir yöntem bulmak zorunda kalmıştı. 

Yayınlanacak olan mektup da bu sorunlara değinse de öncelikli olarak Facebook’a odaklanıyor olacak. WhatsApp üzerinde, zaten oldukça güçlü bir şifreleme sistemi kullanan Facebook, bu sistemi sahip olduğu diğer platformlara da entegre etmeyi planladığını duyurmuştu.  

Facebook bu talepler karşısında bir açıklama yayınladı. 3 paragraflık açıklamada kolluk kuvvetlerinden gelen resmi taleplere destek sağladıkları ve bu tür arka kapıların gereksiz olduğu söyleniyor. “Uçtan uça şifreleme sistemi, her gün milyarlarca insan tarafından gönderilen mesajları koruyor. Endüstri ve ekonomi alanında birçok kullanıcı tarafından yoğun bir biçimde kullanılıyor. Devletin arka kapılar oluşturulması talebine karşıyız, bu tür yollar, bütün kullanıcılarımızın özel hayatını ve güvenliğini ihlal etmek anlamına geliyor.” 

Total
0
Shares
Önceki haber

Depremde GSM Şebekemiz Sınıfta Kaldı

Sonraki haber

Android Telefonlarda Büyük Bir Güvenlik Açığı Bulundu

İlginizi çekebilir