Birleşik Krallık, Şimdiye Kadarki En Hızlı Yapay Zekâ Süper Bilgisayarını İnşa Etmek İçin 225 Milyon Sterlin Harcıyor

Isambard-AI olarak isimlendirilen süper bilgisayar, 200 ‘petaflops’ gücünde yani saniyede 200 katrilyon hesaplama yapabilecek.

Birleşik Krallık hükümeti, çalıştırıldığında dünyanın en güçlü yapay zekâ süper bilgisayarları arasında yer alacak olan Isambard-AI adlı şimdiye kadarki en güçlü süper bilgisayarını inşa etmek için 225 milyon sterlinlik bir yatırım yaptığını açıkladı. Binlerce NVIDIA süper çipi barındıracak ve saniyede 200 katrilyondan fazla hesaplama yapabilecek Isambard-AI’nin 2024 yazında faaliyete geçmesi ve Bristol Üniversitesi’ne kurulması bekleniyor.

            NVIDIA’nın kendi duyurusunda belirttiğine göre, süper bilgisayar Hewlett Packard Enterprise tarafından inşa ediliyor ve NVIDIA’nın GH200 Grace Hopper Superchip’lerinden 5.448 adet kullanacak. Büyük dil modellerinin eğitimi gibi yapay zekâ uygulamaları için 21 exaflop’un üzerinde yapay zekâ performansı yani saniyede 21 kentilyonun üzerinde kayan nokta işlemi gerçekleştirebilecek. Bristol Üniversitesi’ne göre Isambard-AI, bugün Birleşik Krallık’taki en hızlı süper bilgisayardan 10 kat daha hızlı olacak. Bristol’un Ulusal Kompozit Merkezi’nde “kendinden soğutmalı, bağımsız bir veri merkezinde” yer alacak.

Bletchley Park’ta düzenlenen Yapay Zeka Güvenlik Zirvesinde bu yatırımı duyuran Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan şunları söyledi:

“Öncü yapay zeka modelleri katlanarak daha güçlü hale geliyor. Bletchley Park’taki Yapay Zeka Güvenlik Zirvemizde, Britanya’nın bu teknolojiyi güvenli bir şekilde benimseme konusunda dünyaya öncülük etme fırsatını yakaladığını açıkça ortaya koyduk, böylece onu işe koyabilir ve daha sağlıklı, daha kolay ve daha uzun yaşamlar sürebiliriz.”

“Bu, İngiltere’nin önde gelen araştırmacılarına ve bilimsel yeteneklerine, bu karmaşık teknolojinin nasıl çalıştığını araştırmak için ihtiyaç duydukları araçlara erişim sağlamak anlamına geliyor. İşte bu nedenle Birleşik Krallık’ın süper bilgisayarlarının inşasına yatırım yapıyor ve yapay zeka güvenliğinde dünya lideri olarak yerimizi sağlamlaştırıyoruz.”

Karşılaştırmak gerekirse, günümüzün en yeni akıllı telefonları saniyede yalnızca trilyonlarca hesaplama yapabilmektedir ve bir insanın bu bilgisayarın bir saniyede hesaplayabildiğine erişebilmesi için 6,3 milyar yıl boyunca her saniye bir karar vermesi gerekmektedir.

Total
0
Shares
Önceki haber

Cep Telefonu Vergisiz Öğrenciler Dertsiz!

Sonraki haber

ISTANBUL TECH WEEK TEKNOLOJİ DÜNYASININ NABZINI TUTTU

İlginizi çekebilir