Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Dünya Genelinde 7.000’e Ulaştı

Kripto para piyasalarındaki baskın eğilime paralel olarak dijital paraları destekleyen ATM’lerin sayısı 2020 yılının başında süratle arttı.

2020 yılı kripto para piyasası için oldukça hareketli başladı. Bitcoin’in 7.000 dolar altı değerden fırlayarak Şubat ayı ortalarında 10.000 doların üzerine sabitlenmesi dikkat çekerken, sadece Ocak ayında Bitcoin destekleyen 400 yeni ATM’nin faaliyete geçmesiyle toplamda 7.000’e yakın Bitcoin ATM’si dünya genelinde hizmet verir hale geldi.

Benzer değer artışının diğer kripto para birimlerinde de sağlanmasıyla kripto paraya olan ilgi arttı ve daha fazla insanın dijital varlıklara yatırım yaptığı gözlendi. Bu noktada Bitcoin ATM’leri, ekosisteme dahil olmak isteyen yeni yatırımcılar için kripto satın almanın en kolay yolu olarak görülüyor. Google Trends verilerine göre Bitcoin ATM’lerini sorgulama geçtiğimiz yıla oranla 2 katına çıkmış durumda.

Yeni Bitcoin ATM’lerinin açılış yaptığı ülkelerde ise başı, 325 yeni makine ile Amerika Birleşik Devletleri çekiyor. ABD’nin ardından Kanada ve İngiltere sıralamadaki yerlerini almışlar. Öte yandan kimi ülkelerde ise yeterli ilgiyi görmediği için kapanan BATM’ler de mevcut. Örneğin İtalya’da 7 BATM kapanarak toplam faaliyet gösteren BATM sayısı 47’ye düşmüş durumda.  Avusturya’da 179 cihazın 3 tanesi hizmet dışı bırakılırken, 2 makine de Hollanda da kapatıldı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite