Bitcoin Hızlı Bir Düşüş Yaşadı

Yakın zamanda değeri hızlı bir şekilde artan Bitcoin, güne hızlı bir düşüş ile başladı. Düşüsün sebepleri ve kriptop paranın durumu hakkında tüm bilgiler yazımızda.

Geçen haftalarda artış gösteren Bitcoin, bugün ani bir düşüş ile güne başladı. Kripto paraların ilki olan Bitcoin, diğer kripto paralar ile birlikte bir düşüş yaşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Facebook’un Libra para birimi, gelecek yıl gerçekleşecek gelişmeler gibi sebepler sayesinde yavaş yavaş artan Bitcoin değeri, artış göstermeye devam edecek gibi duruyordu. Ardından, hiç beklenmedik bir şekilde gerçekleşen düşüş ile, sadece altı dakikada yüzde 4,2 gibi büyük bir değer kaybı yaşayan Bitcoin piyasasında ne oldu?

Zenith Ventures isimli blockchain üzerine çalışan şirketin araştırma ortağı Dmitriy Berenzon “Piyasada bir sürü kısa vadeli oyuncu var ve onların işi para kazanmak.” diyor. “Bu değer düşüşünün çok büyük bir sürpriz olduğunu düşünmüyorum. Değerlere baktığım zaman, bunun özel bir durum olmadığını düşünüyorum.”

Genellikle bu tür durumların sebebi yatırımcıların ve satıcıların hızlı bir şekilde kar elde etme çabası olarak görülür. Ama bu sabah gerçekleşen düşüşün arkasında bir grup daha var: madenciler.

Kripto para madenciliği yapan küçük çaplı işletmeler Bitcoin’in değer kazanmasına bağlı olarak hayatta kalır, çünkü kullandıkları ekipmanlar ile sürekli olarak işlem yapmak pahalıdır. Bir başka analiz uzmanı olan Willy Woo bu durumun sebebinin madenciler olabileceğini söylüyor.

Piyasanın bir anda değer kaybetmesinde, elindeki bütün Bitcoin’leri satan madencilerin etkisinin olduğunu düşünen Woo, zayıf madencilerin dibe vurduğunu kimsenin fark etmediğini söylüyor.

Piyasaların hızlı bir şekilde toparlanmasını beklememek gerekiyor. Woo’ya göre bu durum geçmiş düşüşlere benzemiyor ve kripto para piyasası kısa vadede hızlı bir toparlanma gerçekleştiremeyecek.

Total
331
Shares
Önceki haber

Pazarlama teknolojileri alanında 2020’de sektörü şekillendirecek 7 trend

Sonraki haber

Veride İnovasyon Dönemi Başlıyor

İlginizi çekebilir

Suç Gelirleri İle Mücadeleye Papara’dan Büyük Katkı

Kullanıcılarının güvenliğini en üst seviyeye çıkararak yükümlülüklerini büyük hassasiyetle yerine getiren Papara, tespit ettiği şüpheli işlemleri MASAK’a bildiriyor. Bu kapsamda Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nın yasa dışı bahisle mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalara bankalar dışında en fazla bildirim yaparak katkı sağlayan kuruluşlardan biri Papara oldu.
Devamını oku