Bitcoin, İsviçre’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapor, Bitcoin üretimi için kullanılan enerjinin tüm bir İsviçre ulusunun enerji tüketiminden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi ya da CBECI olarak adlandırılan çevrim içi uygulama Bitcoin üretimi için ihtiyaç duyulan enerji tüketimini gerçek zamanlı olarak takip ediyor ve tahmini olarak yıllık enerji tüketim miktarını hesaplıyor.

CBECI tarafından yapılan analize göre Bitcoin ağı, 7 gigawatt’tan fazla elektrik tüketiyor. Bu oran yıllık olarak hesaplandığında yaklaşık 64 terawatt’a eşit geliyor. Haber başlığında verilen örnekte olduğu gibi, İsviçre’nin aynı zaman diliminde tükettiği elektrik miktarı 58 terawatt olarak hesaplanıyor.

Araştırma Bitcoin’in küresel elektrik tüketiminde % 0,25’lik bir pay sahibi olduğunu gösteriyor. Kıyaslamayı dikkat çekmek amacıyla yaptıklarını dile getiren CBECI uygulamasının yapımcılarından Michel Rauchs, ziyaretçilerin CBECI’yi kontrol ederek bizzat kendilerinin bu oranları görmesini istiyor. Siz de dilerseniz uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz: https://www.cbeci.org/

Bitcoin ağının korunması ve ödemelerin doğrulanması için gereken bilgisayar donanımının tükettiği elektrik miktarının bir hayli yüksek olduğu görülüyor. Ancak bu rakamların tahmini olduğunu hatırlatmada fayda var.

Total
0
Shares
Önceki haber

Samsung CEO’su Galaxy Fold’da Aceleci Davrandığını Kabul Etti

Sonraki haber

YouTube Hack’lemeye Yönelik Videoları Yasakladı

İlginizi çekebilir