Bitcoin, İsviçre’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapor, Bitcoin üretimi için kullanılan enerjinin tüm bir İsviçre ulusunun enerji tüketiminden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi ya da CBECI olarak adlandırılan çevrim içi uygulama Bitcoin üretimi için ihtiyaç duyulan enerji tüketimini gerçek zamanlı olarak takip ediyor ve tahmini olarak yıllık enerji tüketim miktarını hesaplıyor.

CBECI tarafından yapılan analize göre Bitcoin ağı, 7 gigawatt’tan fazla elektrik tüketiyor. Bu oran yıllık olarak hesaplandığında yaklaşık 64 terawatt’a eşit geliyor. Haber başlığında verilen örnekte olduğu gibi, İsviçre’nin aynı zaman diliminde tükettiği elektrik miktarı 58 terawatt olarak hesaplanıyor.

Araştırma Bitcoin’in küresel elektrik tüketiminde % 0,25’lik bir pay sahibi olduğunu gösteriyor. Kıyaslamayı dikkat çekmek amacıyla yaptıklarını dile getiren CBECI uygulamasının yapımcılarından Michel Rauchs, ziyaretçilerin CBECI’yi kontrol ederek bizzat kendilerinin bu oranları görmesini istiyor. Siz de dilerseniz uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz: https://www.cbeci.org/

Bitcoin ağının korunması ve ödemelerin doğrulanması için gereken bilgisayar donanımının tükettiği elektrik miktarının bir hayli yüksek olduğu görülüyor. Ancak bu rakamların tahmini olduğunu hatırlatmada fayda var.

Total
0
Shares
Önceki haber

Samsung CEO’su Galaxy Fold’da Aceleci Davrandığını Kabul Etti

Sonraki haber

YouTube Hack’lemeye Yönelik Videoları Yasakladı

İlginizi çekebilir

Akıllı Mobilite Çözümleri Şehirlerin Güvenliğini Artırıyor

Alternatif ulaşım teknolojileri ve mobilite servisleri gibi yenilikler, sosyal, teknolojik ve ekonomik düzlemi hızla değiştirirken, dünyanın birçok şehrinde karşımıza çıkan akıllı mobilite çözümleri, güvenlikte de kendine yer buluyor. Ekin Smart City Solutions’ın Ekin Patrol G2 adını taşıyan, dünyanın ilk ve tek mobil devriye sistemi, yapay zeka tabanlı yazılımıyla şehirlerin güvenliğini artırıyor.
Devamını oku

Salgında Fiziki Parayı Unuttuk, Ödemeleri Online ve Temassız Yaptık

POS cihazları, veri merkezi, network ve sanallaşma alanında lider hizmet şirketi Teknoser’in Genel Müdürü Ozan İnan, Covid-19 salgını döneminde ödeme sistemlerinin yaşamın devam etmesi için en kritik öneme sahip sektör olduğunu söyledi. Evde kal zamanlarında e-ticaretin ve yemek siparişlerinin online, temassız ve QR ile ödeme sayesinde sorunsuz yaşandığını anlatan İnan, “Salgın döneminde fiziki parayı kullanmayı unuttuk. Ödemeleri online ve temassız yaptık” dedi. Ödeme sistemlerinin 2020’de büyük yatırımlar aldığını ve altyapısını da geliştirdiğini anlatan İnan, sektördeki büyümenin aralıksız süreceğini kaydetti.
Devamını oku